Дневни архиви: 18/11/2020

Penti во кампања со македонските блогерки и инфуенсерки – нова колекција долна облека и за прв пат со своја колекција на фармерки!

Светскиот познат бренд Пенти овој пат освен со својата нова колекција на долна облека и пижами изненадува со проширување на својата понуда на веќе познатите производи за долна облека, пижами, спортска облека со нова линија на фармерки за жени кои ...

Повеќе »

Акцијата е почната, искористете ја: Mid Season Sale во Carter`s & OshKosh B`gosh 

Многу модни парчиња со супер-намалени цени! Акцијата е во тек, искористете ги попустите во Carter`s & OshKosh B`gosh. Производите ќе може да ги најдете наскоро во  Carter`s & Oshkosh. Skopje City Mall 2 ри кат, Градски Трговски Центар – Скопје сутерен ...

Повеќе »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (16. ДО 22. НОЕМВРИ) -Многу среќа во љубовта за Шкорпиите, Раковите и Рибите

Оваа недела планетата Венера ќе влезе во знакот на Шкорпија, внесувајќи им многу среќа во љубовта на Шкорпиите, Раковите и Рибите. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат sвездите оваа недела! Овен: бидете трпеливи ...

Повеќе »

Список на храна најбогата со „сончев витамин“ – витамин Д

Веќе е познато дека големи дози на витамин Д помагаат во превенција, но и борба против коронавирусот. Но, каде се наоѓа витаминот Д? Оваа супстанца, толку драгоцена за здравјето на коските и имунитетот, ја наоѓаме во рибата, печурки и јајца.. ...

Повеќе »

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Повеќе »

Американска пита од тиква

Американската пита од тиква во САД и Канада особено се подготвува за божиќните и новогодишните празници или за прослави. Подгответе ја едноставно оваа превскусна есенска и зимска пита. Намирници – 500 грама тиква, 300 грама брашно,100 грама маргарин, прстофат сол, 100 ...

Повеќе »

Природно средство кое чисти, уништува бактерии и дезинфицира 

Неколку пати објавувавме како да направите природно средство за одржување на чистотата на вашиот дом, но тоа никогаш не е доволно и ви носиме уште еден рецепт за вашиот сојузник во борбата против бактериите и нечистотиите. Земете обична стаклена тегла ...

Повеќе »

11.Фестивал на младо вино на „Тиквеш“: И кога сѐ е вонредно, младото вино е извонредно

Винарската визба „Тиквеш“ и оваа година, 11-та по ред, ја продолжува традицијата на Фестивалот на младо вино, организирајќи го најголемиот онлајн настан од ваков вид. Раководејќи се од основната идеја заеднички да се наздрави за првото, младо вино од најновата ...

Повеќе »

Се грижиме за нашите најдраги: Бесплатни вакцини против сезонски грип за луѓето над 65 години

Брзиот и интензивен животен стил често ни ја одзема можноста да поминуваме повеќе време со најдрагите. А тоа посебно важи за постарите роднини и за родителите со кои не живееме под ист кров. Во последните неколку месеци, темата за нашето и ...

Повеќе »