Месечни архиви: декември 2020

Вечерва во МКЦ програма Чао 2020

Последниот настан во организација на МКЦ Скопје оваа година е закажан за вечерва со почеток од 20 часот, лоциран на малите екрани насекаде. Програмата Чао 2020 може да ја следите на социјалните мрежи на МКЦ (facebook и youtube) и премиерно на локалната ...

Повеќе »

„ЛАЧИ ИСКРИНИ“ – Поетска збирка на д-р Михаил Левенски во издание на „Матица Македонска“ и Фондација д-р Михаил Левенски

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“, со голема благодарност до издавачката куќа „Матица Македонска“ и почитуваниот Раде Силјан, се гордее што на крајот на оваа 2020 година, во чест на 78-годишнината од раѓањето и 10-годишнината од заминувањето на д-р Михаил Левенски, излезе ...

Повеќе »

Празничен пудинг за слатка Нова година (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги најблиските со пудингот со празнична нота и префинет вкус.   Вкусен е, но ќе мора малку да се помачите.  Не станува збор за обичен пудинг, туку за новогодишен, односно божиќен, а рецептот доаѓа од Англија. Потребни ви се 330 ...

Повеќе »

Хороскоп за 2021 година: Кој ќе заработи најмногу пари?

Кој најмногу ќе заработува во 2021 година, а кој најмногу ќе троши? Еве го рангирањето на хороскопските знаци кои полесно ќе заработат пари во 2021 година и оние кои, наместо тоа, ќе мора да се соочат со трошоци. На се ...

Повеќе »

Помеѓу науката и технологијата: Нови иновативни производи како подобро решение за пушачите  

  Долго очекуваниот крај на 2020-та година, година која популарно е прогласена за најлошата година до сега, е пред нас. Исто така се надзира и почетокот на крајот на ужасната пандемија, која сосем го исфрли од рамнотежа целиот свет, бидејќи ...

Повеќе »

Осовременетата „Автобиографија“ на Цепенков е одличен влез за децата во нашето народно творештво  

Книгата „Автобиографија“ на најпознатиот македонски собирач на народни умотворби, Марко Цепенков, која е со осовременет јазик и чиј концепт е адаптиран за децата, вчера беше онлајн промовирана на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Модераторот на настанот што се одржа по повод 100-годишнината ...

Повеќе »

Колкав и да е предизвикот, „Комволт“ ќе ве подготви

Рансомвер (Ransomware) е насекаде. За да бидете сигурни дека вашите податоци се заштитени, безбедни и достапни, потребнa ви е водечка технологија во индустријата и вистински партнер коj ќе ви ja овозможи. Сите компании тврдат дека ги имаат најдобрите решенија, но што велат експертите? Дознајте ги ...

Повеќе »

Три неодоливи рецепти со тиква совршени за студените денови, но и за празничната трпеза

Совршена за студените денови – со тиква може да ги подготвиме нашите најомилени јадења и при тоа да им додадеме нова превкусна нота. Пробајте ги овие три специјалитети со тиква кои совршено одговараат и на празничната новогодишна и божиќна трпеза. ...

Повеќе »

ХОРОСКОП ЗА МЕСЕЦ ЈАНУАРИ: Тежок почеток на годината за Шкорпиите, прекрасни вести за Вагите, време за реванш за Овните….

На почетокот на 2021 година, планетата Марс ќе се пресели во знакот на Бик по долг транзит во знакот на Овен, носејќи толку многу дополнителна енергија на сите земјени знаци! А вие, во кој знак сте родени? Откријте сега со ...

Повеќе »

Празничен шопинг: Во Carter`s & OshKosh! попустите се сè уште во тек

Почувствувајте ја магичноста на празничниот шопинг – израдувајте ги најмилите со ново парченце облека со врвен квалитет по прифатлива цена. Тука сме да ве потсетиме: во нашата омилена продавница за детска облека попустите се во тек. Искористете ги и започнете ...

Повеќе »