Месечни архиви: април 2021

Силните пролетни сончеви зраци бараат и неопходна заштита!

Зголемените температури, убавото и сончево време се повеќе не “мамат”, деновиве времето да го поминуваме надвор на отворено. Доаѓа продолжен викенд, Велигден се спојува со 1 Мај, и многу веројатно е дека желбата да бидеме надвор, на отворено ќе биде ...

Повеќе »

Забрзување на метаболизмот на природен начин

Забрзувањето на метаболизмот зависи од голем број фактори, меѓу кои од најголема важност се активностите и навиките насочени кон здрав живот. Брзата храна, нередовниот сон и недоволно внесување вода се главните причини за бавниот метаболизам. Со соодветна самодисциплина во однос ...

Повеќе »

Убави, едноставни и весели велигденски декорации за вашиот дом

Останува уште навистина малку до еден од најголемите христијански празници – Велигден. Сите се надеваме дека ова ќе биде последниот Велигден од „новото нормално“ што ќе треба да го поминеме во потесниот круг на семејството, одвоени од останатите членови или, ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (26.април – 2.мај): Број 1 се Биковите, љубовни маки за Шкорпиите, добри вести за Девиците…

Оваа недела планетата Венера ќе престојува во знакот на Бик и може да донесе малку повеќе напнатост во животот на Шкорпиите, додека Биковите ќе бидат среќни во љубовта. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ...

Повеќе »

Никотин – помалку познати факти

Кога се споменува никотин, првото нешто што паѓа на ум е пушењето и како тоа влијае врз организмот. Никотинот е супстанца која предизвикува зависност и се разбира дека не е без ризик. Многу луѓе поставуваат знак за еднаквост помеѓу никотинот ...

Повеќе »

Зошто е важно за децата да консумираат леб?

На децата им е потребна здрава и балансирана исхрана која ја вклучува секоја група храна, за да добијат широк спектар хранливи материи кои би им помогнале во нивниот развој. Лебот и житарките се добар извор на хранливи влакна, јаглехидрати, протеини, ...

Повеќе »

ПЕНТИ | Супер колекција и ПОПУСТИ со Јелена Спенџарска, Никица Ацева и Софија Јанева

Интернационалниот бренд за долна облека, пижами и хулахопки Penti, овие месеци ја претстави својата нова колекција преку соработките со македонските блогерки и инфлуенсерки Јелена Спенџарска, Никица Ацева и Софија Јанева. Колекцијата изобилува со разновидност, па вие можете да одберете од урбаните ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (19 до 25 април): Супер резултати за Биковите, нова енергија за Раковите, тешки денови за Шкорпиите…

Оваа недела планетата Меркур ќе влезе во знакот на Бик, додека планетата Марс ќе се пресели од знакот на Близнаци во знакот на Ракот. А вие, во кој знак сте родени?  Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа недела! ...

Повеќе »

HONEY BADGER- Домашен спортски бренд по светски стандарди

HONEY BADGER е прв македонски спортски бренд кој е создаден да ги инспирира најхрабрите и најупорните. Станува збор за бренд кој е со 100% македонско производство и кој ги поместува предрасудите за македонските производи посебно во текстилната индустрија. Приказната за Honey ...

Повеќе »

Quilling time, филигранска уметност од хартија во вашиот дом

Уживаме во уметноста во сите нејзини форми. Секоја уметност бара посебно внимание, љубов и трпение, но квилинг уметоста бара целосно посветување од почетокот до самиот крај на изработката, без опуштање, без простор за пропусти. Благодарение на моќта на социјалните медиуми ...

Повеќе »