Monthly Archives: мај 2021

Домашен сок кој ги „топи“ и најупорните масни наслаги

Овој здрав природен сок од домати, лимон, ѓумбир, целер и лута пиперка е најлут непријател на мастите. Сите пет состојки со кои се подготвува оваа моќна напивка за слабеење помагаат во забрзувањето на метаболизмот, а од нив се разложуваат и ...

Read More »

Документарниот филм „Кеиф“ денес со проекции во Скопје и Белград

Во текот на денешниот ден (28.05.2021), документарниот филм „Кеиф“ (Македонска чалгиска традиција) ќе има проекција во рамките на Филозофскиот филмски фестивал. Проекцијата е со почеток од 21.00 часот во летното кино на Кинотека, која што ќе биде пропратена со излагање на ...

Read More »

Започна со работа „Урма“, првата концептуална онлајн продавница во Македонија

Месецов започна со работа „Урма“, првата концептуална онлајн продавница во Македонија. Концептуалните продавници го соединуваат пазарењето со културата на живеење, пружајќи им несекојдневно и стилско купувачко искуство на потрошувачите. Ваквите продавници вообичаено нудат дизајнерски производи со висок квалитет, како и ...

Read More »

Под мотото „УКРАДЕНИ ДВИЖЕЊА“ од 1 до 7 јуни 2021 ќе се одржи реномираниот фестивал за современ танц „Танц Фест Скопје 2021“

По 17 – ти пат, ќе се танцува на повеќе сцени во Скопје, а за прв пат една од претставите ќе биде одиграна и во Домот на културата во Тетово. Во рамките на фестивалот ќе гостуваат извонредниот танчер Жигон Крајнчан ...

Read More »

НОВА МИНИ КОЛЕКЦИЈА НА „ЛУДУС“ ЗА МУЗЕЈОТ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ ВО СКОПЈЕ

Од денеска, во книжарницата на Музејот на современа уметност – Скопје достапно е специјалното издание на производи на „Лудус“, македонски моден бренд за безродова еколошки одржлива мода. Колекцијата се состои од монохроматски маици со издолжени пропорции, во црна и бела ...

Read More »

Зошто е добро да се консумира сирење и кашкавал?

Правилната исхрана значи здравје, среќа, позитивна енергија и придонесува за благосостојба и хармонија во семејството. Начинот на исхрана се стекнува од најмала возраст и влијае за растот, развојот и животниот стил кој ќе го изгради детето. Заедничките моменти во семејството, заедничкиот ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (31 мај – 6 јуни): Радост за Раковите, среќа за Рибите, романса за Вагите

Во неделата од 31 мај до 6 јуни планетата Венера ќе го напушти знакот на Близнаци за да се пресели во знакот на Рак – пред Раковите е одличен период особено во однос на чувствата. А вие, во кој знак ...

Read More »

Ова се последиците од изгладнувањето и наглото слабеење

Ако се прашувате што се случува кога држите една од оние „чудесни диети“, тука може да ги прочитате одговорите кои ќе ве натераат два пати да размислите. Знаете ли дека, на пример, ризикувате дисбаланс на хормоните, гоење, слабо варење и ...

Read More »

На одмор во Хорефто, една поинаква, живописна и „домаќинска“ Грција

Според легендата, Хорефто било едно од местата на кое Боговите од Олимп ги поминувале своите летни периоди. На ова место, според митологијата, се венчале кралот Пилеј со нимфата Тетида и кралот Лапатон со преубавата Иподамија. Местото Хорефто се наоѓа под ...

Read More »

„Flamboyant Blossoms“ – прва модна колекција на новиот македонски бренд Pink Lemonade

Петнасеттината стилски изгледи за пролет и лето зад чијшто дизајн стои нашата позната дизајнерка Стефанија Насеска, го сочинуваат првиот дел од колекцијата со цветни, шарени и впечатливи принтови и бои. Раскошните кроеви само го надополнуваат сплетот на елементи, кои ќе бидат ...

Read More »