Monthly Archives: јуни 2021

Како да подготвите вкусна рибја чорба? Едноставно, ако ги знаете потребните намирници и „тајните“ состојки

Ви носиме рецепт за совршена рибја чорба.  Потребни намирници: 3 филети риба по желба, 1 домат, 1 главица кромид, 2 моркови, целер по желба, 5 чешниња лук, ловоров лист, малку шафран (може но и не мора), малку рузмарин, црн пипер и ...

Read More »

СПЕКТАКУЛАРНА ПРОСЛАВА ЗА 10 ГОДИНИ АКВА ПАРК ПРОБИШТИП

Ова лето, Аква Парк Пробиштип ќе го одбележи својот јубилеј – 10 години АКВА ПАРК ПРОБИШТИП, со спектакуларен концерт на најголемата балканска ѕвезда, дивата Светлана ЦЕЦА Ражнатовиќ. Аква парк-от за прв пат ги отвори своите врати за посетители на 20 Август ...

Read More »

Ирина Шајк во бикини поубава од кога-било, дали се должи тоа на вљубеноста во Канје Вест?

35-годишната руска убавица, поранешен ангел на Викторија Сикрет, буквално блеска во новата кампања на брендот за костими за капење Tropic of C. Ирина е главно лице на новата кампања на популарниот бренд, и рекламира мини-бикини, како и бикини од проѕирни материјали ...

Read More »

Фати го возот од Битола – успешни стартап приказни

Железничката станица во Битола симболично беше искористена за настанот “Фати го возо(т) зошто и од Битола се можи(е)” во организација на Преда плус фондацијата, која на овој начин одбележа 1 година на Битола старт ап центарот, ги добра на едно ...

Read More »

Македонскиот фолклор на светска фолклоријада во Русија

Над 2000 учесници од 50 земји во светот ќе учествуваат на VI светска фолклоријада која од 4 до 11 јули ќе се одржува во Република Башкоростан, Русија. Македонија ќе ја претставува КУД Илинден од Битола кое постои скоро седум децении и зад ...

Read More »

Мис Евроазија 2021 – Ева Јовановска ја освои титулата Face of the future (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во Анталија, Турција, се одржа изборот за Мис на Евроазија 2021 на кој нашата претставничка Ева Јовановска ја освои титулата Face of the future, како најдобра од најмладите учеснички. Ева е од Тетово, има 17 години и членка е на ...

Read More »

„ВИДЕОЛОГИЈА“ – промоција на збирката филмски рецензии и есеи од Златко Ѓелески

„Видеологија“ претставува збир филмски рецензии и есеи за филмовите што се појавија и во домашната продукција и во светски рамки во 2019 и во 2020 година. Книгата е поделена на два дела, од кои првиот дел содржи анализа на долгите ...

Read More »

SKOPJE CITY MALL НАЈАВУВА LATE NIGHT SHOPPING ВО ХОЛИВУДСКИ СТИЛ

После повеќе од 1 година изолација, дистанца и многу малку можности за забава, се враќаме во стариот препознатлив стил и ви го најавуваме новото издание на Late Night Shopping во омилениот трговски центар, Skopje City Mall. Да се потсетиме на Холивуд забавите, филмскиот ...

Read More »

До дом од соништата со станбен кредит на Халкбанк со фиксна каматна стапка за првите 10 години

Домот од соништата за секого може да стане реалност и секој може да го добие својот идеален дом со лесно достапен и атрактивен станбен кредит. Освен достапноста на кредитот,  најчестите  прашања и дилеми на граѓаните се однесуваат на отплатата – ...

Read More »

Започнува пријавувањето за 17тиот Виз Ер Скопски Маратон 2021

Месец октомври и оваа година посветен на најмасовниот спортски настан во Македонија. Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, со полна пареа работат на овогодинешното 17то издание на маратонот, кој низ годините прерасна во најмасовен спортски настан и од година ...

Read More »