Daily Archives: 01/06/2021

Бимилк го одбележа Светскиот ден на млекото со донација за семејствата кои добија принова во најголемите родилишта во земјава

Светскиот ден на млекото – 1 јуни, Бимилк како најголема компанија во млечната индустрија во земјава го одбележа со донација за сите семејства кои денеска добија принова во најголемите родилишта во земјава – Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во ...

Read More »

Превкусна брза пита од тиквички и сланина

Ќе ве освои со вкусот, но и со едноставноста на подготвувањето. Ако сте за лесен, брз ручек, дегустирајте ја питата со тиквички и сланина. Од намирници потребни се – 1 поголема тиквичка, 2 лажици кисела павлака, 1 чаша брашно, 2 ...

Read More »

Халкбанк ги повикува љубителите на трчањето да бидат дел од HalkEco Скопје Трча 10КМ

На 13 јуни, по едногодишна пауза поради пандемијата, љубителите на трчањето повторно ќе имаат можност да учествуваат во традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ која ќе се одржи во Скопје. Организатори на овој спортски настан се Сојузот на спортови на Град ...

Read More »

Вечер на добро вино и дружење со туристичките водичи во Форт Кафе Охрид

Форт кафе се роди пред 8 години. Сосема случајно, некаде на средината на сезоната, како мало место за пауза на странските туристи кај Самоиловата Тврдина, кои најчесто организирано го посетуваа Охрид. Секако тука беа и и индивидуалните туристи кои заради ...

Read More »

„LifePal“ – победници на Националниот натпревар на ученички компании  

Победник на националниот натпревар на ученички компании за учебната 2020/2021 година, организиран од Џуниор Ачивмент Македонија, е ученичката компанија „LifePal“ од гимназијата Никола Карев од Скопје. Нивната компанија нуди интересно и практично решение за непредвидливи ситуации од секојдневниот живот на училиште, ...

Read More »