Daily Archives: 11/06/2021

Сѐ е подготвено за старт – Во недела ќе се трча HalkEco Скопје Трча 10КМ

Традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ оваа година ќе се одржи на 13ти јуни, во недела, со почеток од 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Оваа брза улична трка повторно ...

Read More »

ДАЈ ГОЛ ЗА НАГРАДА ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ!

Сите фудбалски фанови со нетрпение го очекуваат најголемиот спортски настан и ги бројат деновите до почетокот на европското фудбалско првенство каде за прв пат и Македонија е дел од овој спектакл. Скопје Сити Мол за своите посетители во партнерство со ...

Read More »

Денес ќе се изведе претставата „Кожурец“ на ПРВО ПА ЖЕНСКО 9.издание

Вечерва, со почеток од 19.30 часот во МКЦ, во склоп на програмата на фестивалот Прво па женско, ќе се изведе претставата „Кожурец“, во продукција на независното здружение АРТОПИЈА. Деветтото издание на Прво па женско отвора дискусија и го преиспитува концептот ...

Read More »

5 митови за замрзнатите производи во коишто не треба да верувате  

Доколку барате здрав и брз оброк што можете да го зготвите дома, можеби сте го занемариле едно од најдобрите места за барање – фрижидерите за замрзната храна. Додека некои во замрзната храна само гледаат погодност, други знаат дека некои од ...

Read More »

Ве мачи пролетна алергија? Вклучете ја оваа напивка во секојдневното мени

Оние кои ги мачи пролетната алергија добро ги знаат нејзините симптоми – нервоза, затнати синуси, чувствителни и насолзени очи…Секако, симптомите се кај секого различни, но поголем број на луѓе истакнуваат дека чувствуваат хроничен замор. Пролетната алергија може да го наруши ...

Read More »

Чоловиќ Лешоска: Репрогласувањето на НП Маврово е клучно за опстанокот на Балканскиот рис

Балканскиот рис е критично загрозен затоа под итно треба да се преземат мерки за да се заштити доколку сакаме да опстои во Република Северна Македонија. Тој се наоѓа на “црвената листа“ и според последните истражувања иако има мал пораст на ...

Read More »

Лето во Будва – Уживајте во убавините на бисерот на Јадранот

Летото веќе дојде, а луѓето околу вас почнаа сериозно да размислуваат за следната дестинација за одмор. Поволната местоположба ни дава можност да одбираме помеѓу неколку популарни дестинации за летување, но и оваа година како најпопуларна се покажува прекрасната Будва на ...

Read More »

ЗА МАКЕДОНИЈА НАВИВАМЕ! Квиз на знаење на Мојот А1 и можност за одлични подароци

Пред почетокот на фудбалската еуфорија и натпреварите на EURO 2020, А1 Македонија организира квиз на знаење преку апликацијата Мојот А1, со која сите корисници добиваат можност за многу забава и одлични подароци. Сите корисници на Мојот А1 имаат можност да ...

Read More »

Сонцето е насекаде со новата колекција на Mango

Инспирирана од атмосферата на слободоумност и заедништво од 1970-тите, Манго ја претстави својата летна кампања за 2021 година, наречена: Сонцето е насекаде. Фотографирани од Еди Ври на локација на Ибица, моделите Луиз Фолејн, Мелоди Вакселер Мукаса Каконге, Клара Кристин, Џил ...

Read More »