Daily Archives: 14/06/2021

Серијата „Сексот и градот“ се враќа: Сара Џесика Паркер сподели прва фотографија од снимањето

„Повторно заедно“, напиша актерката Сара Џесика Паркер на Инстаграм, објавувајќи ја првата фотографија од средбата со нејзините колешки.  Помина повеќе од една деценија откако последен пат ги видовме како Кери Бредшо, Миранда Хобс и Шарлот Јорк Голденблат. Сега се вратија ...

Read More »

Канје Вест ја отстрани Ким Кардашијан од Твитер

Раперот престана да ја „следи“ неговата, сега веќе поранешна сопруга, Ким Кардашијан на социјалната мрежа Твитер. Далеку од очите, далеку од срцето, ама и далеку од социјалните мрежи – популарниот рапер очигледно веќе не сака да има ништо со поранешната ...

Read More »

Шарено лето со ZARA: силни бои и цветен принт во фокусот

Силните ведри бои заземаат главно место за сезоната лето 2021 година, а Зара со својата нова летна колекција ги истакнува живите отпечатоци и нијанси. За колекцијата позира моделката Ребека Леј Лонгендике. Колекцијата  се карактеризира со макси цветни принтови, металик плетена ...

Read More »

Срушени државни рекорди на 10.000 метри на HalkEco Скопје Трча 10КМ

Срушени државни рекорди во машка и во женска конкуренција и 1000 љубители на трчањето, професионални тркачи и оние кои трчаат рекреативно, е епилогот на традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ која, по едногодишна пауза поради пандемијата, вчера се одржа во Скопје. ...

Read More »

Петар Петковски кој го толкуваше ликот на Бојан во серијата „Фамилијата Марковски“ со престижна номинација на Сараевскиот филмски фестивал

Младиот актер Петар Петковски кој ја толкуваше улогата на Бојан во македонската ТВ-серија „Фамилијата Марковски“ доби престижна номинација на Сараевскиот филмски фестивал кој ќе се одржува од 13 до 21 август. Тинејџерот кој се бореше против социјалните неправди и минуваше ...

Read More »

Промоција на „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ – книга авторски колумни од Весна Дамчевска

Книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња (културолошки ставови и искуства)“ е избор од осумдесетина авторски колумни пишувани во последниве десетина години и објавувани, главно, во рубриката „Наш став“, но и страниците за култура и прилогот „Лик“ ...

Read More »