Дневни архиви: 14/06/2021

Грчки колач – Портокалопита по оригинален рецепт

Подгответе го традиционалниот, превкусен колач о Грција, по оригинален рецепт. Потребни намирници – 400 грама кори за пита, 4 јајца, 100 грама шеќер, 400 грама јогурт, 250 мл масло, 4 големи лажици рендана кора од портокал, кафена лажичка екстракт од ...

Повеќе »

Серијата „Сексот и градот“ се враќа: Сара Џесика Паркер сподели прва фотографија од снимањето

„Повторно заедно“, напиша актерката Сара Џесика Паркер на Инстаграм, објавувајќи ја првата фотографија од средбата со нејзините колешки.  Помина повеќе од една деценија откако последен пат ги видовме како Кери Бредшо, Миранда Хобс и Шарлот Јорк Голденблат. Сега се вратија ...

Повеќе »

Канје Вест ја отстрани Ким Кардашијан од Твитер

Раперот престана да ја „следи“ неговата, сега веќе поранешна сопруга, Ким Кардашијан на социјалната мрежа Твитер. Далеку од очите, далеку од срцето, ама и далеку од социјалните мрежи – популарниот рапер очигледно веќе не сака да има ништо со поранешната ...

Повеќе »

Се чувствувате малаксани? Овој моќен домашен сок ќе ви ја врати енергијата и ќе ви ја подобри крвната слика

Ако често се чувствувате малаксани и ви треба доза на енергија, вклучете го овој напиток во вашата исхрана за да ви помогне да се опоравите. Недостатокот на енергија често е резултат на анемија што можете да ја победите со помош ...

Повеќе »

Шарено лето со ZARA: силни бои и цветен принт во фокусот

Силните ведри бои заземаат главно место за сезоната лето 2021 година, а Зара со својата нова летна колекција ги истакнува живите отпечатоци и нијанси. За колекцијата позира моделката Ребека Леј Лонгендике. Колекцијата  се карактеризира со макси цветни принтови, металик плетена ...

Повеќе »

Срушени државни рекорди на 10.000 метри на HalkEco Скопје Трча 10КМ

Срушени државни рекорди во машка и во женска конкуренција и 1000 љубители на трчањето, професионални тркачи и оние кои трчаат рекреативно, е епилогот на традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ која, по едногодишна пауза поради пандемијата, вчера се одржа во Скопје. ...

Повеќе »

Петар Петковски кој го толкуваше ликот на Бојан во серијата „Фамилијата Марковски“ со престижна номинација на Сараевскиот филмски фестивал

Младиот актер Петар Петковски кој ја толкуваше улогата на Бојан во македонската ТВ-серија „Фамилијата Марковски“ доби престижна номинација на Сараевскиот филмски фестивал кој ќе се одржува од 13 до 21 август. Тинејџерот кој се бореше против социјалните неправди и минуваше ...

Повеќе »

Промоција на „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ – книга авторски колумни од Весна Дамчевска

Книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња (културолошки ставови и искуства)“ е избор од осумдесетина авторски колумни пишувани во последниве десетина години и објавувани, главно, во рубриката „Наш став“, но и страниците за култура и прилогот „Лик“ ...

Повеќе »