Daily Archives: 24/06/2021

Романот „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска промовиран во „Литература.мк“

Новиот роман „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска беше промовиран вчеравечер (23 јуни) на терасата на книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“.  Книгата е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, и веќе е достапна ...

Read More »

CINEDAYS загревање „Европско патувачко кино под отворено небо“

Фестивалот на европски филм CINEDAYS, по повод 20-годишното постоење, воведува нова програма „Cinedays загревање – Европско патувачко кино под отворено небо“, како заеднички проект на Делегацијата на Европската Унија и Младинскиот културен центар, со цел претставување на нови европски филмови ...

Read More »

Јован Стојоски од атлетичарите ќе нè претставува Олимписките игри во Токио

Јован Стојоски е атлетичарот кој ќе ја претставува земјава на Олимписките игри во Токио, одлучи Македонскиот олимписки комитет. Селекцијата е направена согласно критериумите за пријава на спортисти кои се без остварена норма. Светската атлетска федерација посочува дека треба да се ...

Read More »

Македонскиот народен театар во годинешната програма ќе учествува со две претстави на 42. „Скопско лето“

Станува збор  за меѓународниот  проект  „Отело“ од Вилијам Шекспир,  во режија на Нина Николиќ. Претставата е копродукција меѓу МНТ, БНП, Зеница ― БиХ и Перипетија продукција ― Скопје, а играат актери од двете земји: Енес Салковиќ, Саша Ханџиќ, Дарја Ризова, ...

Read More »

Националната асоцијација за дојдовен туризам во посета на Охрид

Форт Кафе од Охрид, Вила Мина од Лагадин и Бродот Армада кој плови по Охридското Езеро, стануваат  нова одредница за National Association for Incoming Tourism, со што стануваме официјална точка на посети за странските гости кои ќе го крстосуваат регионот. ...

Read More »