Daily Archives: 07/07/2021

Здружението на пациенти „Љубов сме/Jemi Dashuri” со препорака – Информираноста и разговорот се најважни за пациентите со карцином на дојка  

  Во последните неколку години, смртноста на пациентите со карцином на дојка се движи меѓу 30 и 40 отсто од заболените, што сè уште претставува многу висок морбидитет. Како причина за високата смртност е и касното детектирање на болеста, веќе ...

Read More »

На плажа во неонски нијанси: костими ка капење ZARA за лето 2021

Зара го претстави едиторијалот Neon Swim. Сезоната за плажа добива шаренило. Популарната шпанска модна марка лансираше водич за трендови кој се фокусира на неонските детали на костимите за капење. Во фотосесијата главниот збор, освен костимите, го има Адут Акеч која ...

Read More »

Протеини и витамини во млекото – енергија и здравје во чаша млеко

Една од главните хранливи состојки што го прават млекото исклучително важно за здравјето на организмот се протеините. Имајќи предвид дека една чаша кравјо млеко содржи 8 грама протеини, додека сојата содржи 7 грама, а бадемот содржи само 1 грам, кравјото ...

Read More »

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски старо-нови шампиони

Во неделата на 4-ти јули во Скопје се одржа Националното првенство на Македонија во полумаратон, како дел од календарот на Атлетска Федерација на Македонија. И оваа година победници на полумаратон во Националното државно првенство на Македонија се Андријана Поп Арсова ...

Read More »