Monthly Archives: август 2021

Руски „НОРДВИНД“ се презентираше пред македонската деловна јавност

Денес, во Скопје, рускиот авиопревозник „Нордвинд“  потпиша договор за соработка со ТА „Атлас плус“ членка на Македонско-руска стопанска комора, со што македонската туристичка агенција „Атлас плус“, станува генерален агент за продажба на авиобилетите на „Нордвинд“ за македонскиот пазар. На деловниот ...

Read More »

Фасцинантниот (и превкусен!) леб со кисело тесто  

  Се смета дека токму лебот е првата создадена храна од страна на човекот. Како науката и технологијата напредуваат, така и процесот на произведување леб се менува. Оваа намирница, уште од најмали нозе, треба да биде составен дел од нашата ...

Read More »

Неделен хороскоп (од 9. до 15.август): Добра вест за Биковите, љубов за Раковите, пари за Девиците…

Оваа недела планетата Меркур ќе го напушти знакот Лав за да влезе во знакот Девица, носејќи прекрасни изненадувања на сите земјени знаци.  А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат sвездите оваа недела! Овен: Месечина ...

Read More »

Неодолива (лимитирана) – Scarf Collection од ZARA за есен/зима 21 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ZARA ни носи избор на модни парчиња со колекцијата во ограничено издание инспирирана од марама-стилот за есен-зима 2021 година. Се е во марама стил, од фустани до панталони, кошули и здолништа, а тука се и како дополнителен украс и самите ...

Read More »

ВИКЕНД: МИКА АРГАНАРАЗ ја претставува деним есенската колекција на Massimo Dutti

Модната марка „Масимо Дути„ се фокусира на Париз, Франција, во тренд-водичот за есен 2021 година, насловен: Викенд. Фотографирана од Квентин де Бри, моделката Мика Арганараз позира во модната фотосесија. Стилистката Марина Гало ги нагласува најважните основни модни прачиња, вклучувајќи фармерки ...

Read More »

Американската инфлуесерка и пејачка Дикси Д’Амелио е нова амбасадорка на PUMA

Американската инфлуенсерка на социјалните мрежи и пејачка, Дикси Д’Амелио (родена во 2001),  која има над 43 милиони следбеници на видеохостингот „ТикТок“, е нова амбасадорка на спортската марка PUMA. Спортската популарна марка „Пума“ ги освојува социјалните медиуми ангажирајќи ја за амбасадор ѕвездата на „ТикТок“, ...

Read More »

Минималистичка есен со новата колекција на & OTHER STORIES

Ателјето во Стокхолм на популарната модна марка & OTHER STORIES ни носи колекција дизајнирана во минималистички стил инспириран од 1990 -тите години. Современиот моден бренд се фокусира на едноставни форми и неутрални нијанси за разноврсна есенска гардероба. Од опуштени модни изгледи ...

Read More »

MANGO гледа во ѕвездите со новата линија накит „Зодијак“ – ѓерданче за секој хороскопски знак

Модната марка Манго лансираше линија накит насловена Зодијак. Колекцијата накит Зодијак вклучува ѓердани со златни тонови и со украсни кристали што претставуваат соѕвездија на секој знак. Дизајните имаат приврзок со украсни кристали во различни бои што ги претставуваат уникатните квалитети ...

Read More »

Најбрзиот пијанист на светот, ЉУБОМИР МЕЛНИК, за прв пат во Скопје!

МКЦ Скопје со големо задоволство ви го најавува концертот на врвниот пијанист и композитор, Љубомир Мелник, кој прв пат доаѓа во Скопје, на специјална локација, во зградата на скопската легендарна пошта! Маестро на „континуирано“ пијано Љубомир Мелник е еден од ...

Read More »

Неделен хороскоп (од 2. до 8.август): Жешка недела за Раковите, љубовни маки за Рибите, многу енергија за Лавовите и Јарците!

Оваа недела планетата Венера е во знакот на Девица и ќе им донесе уште малку љубовни маки на Рибите, ама не само на нив… А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат sвездите оваа недела! ...

Read More »