Monthly Archives: октомври 2021

trivago и Huawei го објавија стратешкото партнерство за развој на нови решенија за патување

trivago и Huawei заеднички ќе развијат решенија за прикажување на спонзорирани резултати од пребарување на хотели во Huawei Petal Search и Petal Maps trivago, водечка глобална платформа за пребарување понуди за сместување и Huawei, еден од најголемите светски провајдери на ...

Read More »

Промоција на книга – Архиви на невидливите

Во петок, 29.10.2021, со почеток од 13 часот, во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје, Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК) ќе одржи настан со неколку различни содржини и тоа: промоција на публикација, конференција и изложба кои во ...

Read More »

Скопје го доби Ист Гејт Мол – нов стимул за економски развој и 2.500 вработувања  

Ист Гејт Мол – изграден во рекорден рок за 26 месеци, денес искажа благодарност за соработниците и партнерите. Во предвечерјето на официјалното отворање, во свечена есенска атмосфера се оддржа средба за закупците, соработниците и партнерите на Ист Гејт Мол. На присутните ...

Read More »

Кога сте лошо расположени или чувствувате дека енергијата ви паѓа, изедете еден грст јаткасти плодови

Верувале или не, доколку јадете соодветна храна, таа може да придонесе вашето расположение значително да се подобри. Според познавачите, дури и најмалите детали кои ќе ги направите во текот на еден ден, можат да ви помогнат да се чувствувате подобро. ...

Read More »

Натпросечната интелигенција се одразува и во начинот на кој јадете

На многумина можеби ќе им звучи смешно, но едно истражување покажало дека доколку се измачкате или се накапете додека јадете, тоа е показател на интелигенција. Луѓето тоа најчесто го сметаат за неспретност, но тука станува збор за нешто сосема поинакво. ...

Read More »

ИНСТАНТ ЛОЗ НА ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА „ДОМЕ СЛАТКИ ДОМЕ“ – Стан како роденденски подарок од дедо за својот внук

Доделен е и четвртиот од петте стана на инстант лозот „Доме сладок доме“. Државна лотарија со радост ве запознава со Раде Стојчевски, дедото кој на својот внук за роденден му подари стан за роденденски подарок, дарувајќи му 5 инстант лоза ...

Read More »

Дали и до кога треба да се толерираат кавгите во бракот?

Дали кавгите во бракот се добра или лоша работа? Од претераното префрлање, незадоволството и нерешените кавги секако дека конфликтите меѓу партнерите се продлабочуваат. Без оглед дали станува збор за ситници или за крупни расправии, генерално сме свесни дека кавгите во ...

Read More »

Ако сте под стрес, овие бои ќе ви помогнат да се опуштите

Психолозите од Универзитетот во Минесота се позабавиле со оваа тема и дошле до интересни резултати. Еве кои бои помагаат кога сме под стрес. Сина Смирувачките нијанси на сината боја ќе ви помогнат да се опуштите, ќе помогнат за намалување на ...

Read More »

Зошто кучињата ја накривуваат главата кога им зборуваме?

Веројатно сте забележале дека кога вашето куче ќе чуе некој необичен звук, или кога нешто му зборувате, тој ја навалува главата на страна. Сакаат да не слушнат подобро Кучињата имаат подвижни ушни школки, што им овозможува да го лоцираат изворот ...

Read More »

БОНУС ИГРА ЗА ONLINE УЧЕСНИЦИТЕ НА ЛОТО 7 И ЏОКЕР

 ОВОЗМОЖЕНО ОД  WWW.LOTO.MK Државна лотарија со задоволство најавува нова игра за забава и добивки, овојпат во вид на бонус игра за учесниците во игрите на среќа Лото 7 и Џокер коишто своите среќни броеви ги уплаќаат преку веб страната  www.loto.mk. ...

Read More »