Daily Archives: 13/10/2021

Зошто лудуваме по неа: Веспа, феномен што никогаш не излегува од мода и симбол на слободата!

„Потполно италијански производ каков не сме имале прилика да видиме од римските кочии“ Риналдо Пјаџо целиот свој живот го помина работејќи го тоа што најдобро го знаеше: луксузно опремување на бродови. Во 1884 година, во Џенова, тој ја основаше фабриката ...

Read More »

Ла Дама и Борка: За самопреглед на рак на дојката ви е потребно исто толку време колку и за облекување на хулахопки

Самопрегледот за рак на дојката трае исто колку и облекувањето на хулахопките кај жените!, токму со ова пораката македонскиот бренд за хулахопки Ла Дама, а во соработка со здружението Борка, ја започнува општествено одговорната кампања за борба против ракот на ...

Read More »

Дечињата од „Дајте музика“ ќе нè претставуваат на Детски Евросонг 2021

На 19-то издание на Јуниорскиот Избор за Песна на Евровизија што ќе се одржи на 19 декември во Париз, наши претставници ќе бидат дечињата од популарната ТВ серија „Дајте музика“. „Драги наши обожаватели, чест ни е да ви соопштиме дека ...

Read More »

Ботаничките таписерии на Ванеса Барагао: Традиционални техники на обработка на волна и рециклирани материјали

Традиционалните техники во обработка на волна се дел од семејното наследство на уметницата Ванеса Барагао. Кога на тоа ќе се додадат и рециклирани материјали, се создаваат прекрасни, иновативни производи, долги импресивни 15 метри. Ванеса моментално живее во Порто, кој е ...

Read More »

(Видео) Американската амбасадорка прави македонски ајвар: „Есен е и време за ајвар!“

Американската амбасадорка Кејт Брнз на Твитер објави видео како во дворот на резиденцијата прави ајвар заедно со својот сопруг. „Есен е и време за ајвар! Го сакаме и го правам секоја година откако сме овде по рецепт на готвачот на ...

Read More »