Monthly Archives: ноември 2021

Хороскопски знаци кои најдобро се бакнуваат

Овие три хороскопски знаци, според астролозите, се бакнуваат на начини кои им одговараат на сите. БИК Бакнежот со Бикот е уживање за сите сетила. Тие се сконцентрирани на она што го прават и се трудат да биде најдобро што може. ...

Read More »

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Вимание – мраз и огромен студ! Што направивте за вашите деца?

Дали сте подготвени за првата вистинска зимска ноќ за оваа сезона? Подобро – подгответе се, зашто температурите се симнуваат длабоко под нулата. Подгответе ги со време и децата зашто многу студените денови се неподредно пред нас, не заборавајте дека за ...

Read More »

Lush ги напушта социјалните мрежи: Facebook, Instagram, TikTok и Snapchat

Од 26 ноември 2021 година, брендот Lush глобално им сврти грб на Instagram, Facebook, TikTok и Snapchat, сè додека тие платформи не преземат чекори за обезбедување на безбедна средина за нивните корисници. Оваа политика станува активна во сите 48 земји во ...

Read More »

Искористете ги супермоќите на Халкбанк и добијте вредни награди  

Претпоставуваме дека веќе слушнавте за големата наградна игра на ХалкБанк „Активирај Супермоќ“. Супермоќта на банката е да ви покаже како да си го олесните секојдневието со користењето на супермоќите, плаќање со HalkPay апликацијата, плаќање со Garmin часовник кога сте во ...

Read More »

Moџо Килингтон ќе го промовира својот нов роман „Уништување“ во Literatura.mk Superstore во „Скопје сити мол“

Новата книга на Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон, „Уништување“, ќе биде промовирана на втори декември (четврток), со почеток во 19 часот, во книжарницата Literatura.mk Superstore во „Скопје сити мол“. Промоторка на книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од ...

Read More »

Вљубеноста дејствува подобро од која било таблета за болка, храната станува послатка, а срцето го забавува својот ритам

Познато е дека вљубениот човек посебно зрачи со задоволство и среќа, но помалку познати се скриените промени што се случуваат во телото. Имено, вљубеноста не активира само „пеперутки“ во стомакот, таа дејствува подобро од која било таблета за болка, го ...

Read More »

Ова не е оптичка илузија: Ова рибарско село има двобојно море

Малото рибарско место во Лас Колорадас на Јукатан во Мексико се гордее со розевата лагуна која ја опкружуваат насипи од бела сол. Тоа му припаѓа на најголемото мочуришно подрачје на мексиканскиот залив. Розевата боја потекнува од големиот број микроорганизми со ...

Read More »

Зошто лебот со кисело тесто е еден од најздравите лебови?  

Лебот е една од главните намирници на нашата трпеза и претставува важна состојка во исхраната на децата и возрасните. Прашањата кои најчесто си ги поставуваме е дали тој е здрав за јадење, oд што е направен, кој леб е најдобар ...

Read More »

Балканско-европска турнеја на „Работи за кои не зборуваме“

Македонскиот народен театар и Wonderland Theatre со претставата „Работи за кои не зборуваме“, во режија на Нела Витошевиќ, од 30 ноември до 27 декември патуваат на балканско-европска турнеја. Гостувањата започнуваат со Р Србија, во Центарот за културна деконтаминација, Белград. Еден ...

Read More »

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП – ДЕКЕМВРИ: Рибите кон успехот, Лавовите кон нов почеток, среќа за Стрелците…

Месецот декември ќе заврши со влегувањето на планетата Јупитер во знакот на Риби, која наскоро ќе донесе добри вести за сите водни знаци. А вие, во знак сте родени? Дознајте сега со нас што ви подготвуваат ѕвездите за месец декември! ...

Read More »