Daily Archives: 09/11/2021

Што да направите кога ќе ви се изгуби домашното милениче?

Експертите велат дека кучето полесно се враќа дома, пред вратата треба да се остави нешто чиј мирис би можел да го привлече, како на пример омилена играчка. Она што секој човек што чува куче сака да му се случи е ...

Read More »

Кога ќе се измешаат машките и женските хормони

Можеби нема да верувате, но женското тело зависи од тестостерон, а мажите тешко можат да живеат без естроген. Меѓутоа кога нештата ќе излезат од контрола, здравствените последици можат да бидат сериозни. Машки и женски хормони Склони сме кон размислувањето дека ...

Read More »

Книгата „Куферот на Хана“ од Карен Левин ќе биде промовирана во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

На 9 и 10 ноември 1938 година, во цела Германија и во делови од Австрија се случи Кристалната ноќ (или Ноќ на скршено стакло), чин на масовно прогонство на Евреите од нивните домови. Осумдесет и три години по таа кобна ...

Read More »

Три скриени причини зошто немате рамен стомак

Рамниот стомак е сон на секоја жена, но некогаш и покрај диетите и вежбањата, до ваков стомак тешко се доаѓа. Проверете ги трите скриени причини поради кои не можете да имате рамен стомак. Несоница Добриот сон е многу важен за ...

Read More »

Вечерва во МКЦ:„Фламенко утопија“ – Промоција на стихозбирка од Надија Реброња

Промотор: Д. А. Лори Модератор: Јулијана Величковска „Надија Реброња напиша многу необична и вонредна поетска книга. Необична, затоа што „Фламенко утопија“ е еден вид внатрешен поетски патопис, во кој не се патува низ просторот, туку низ културата, и се ѕирнува ...

Read More »

Среќни намирници: Храна која значително ни го подобрува расположението

Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. Намирниците сојузници на нашето супер-расположение ги проверивме и ние. И сега, искрено ви ги препорачуваме. 1. Сенф ...

Read More »

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт за палачинки какви веројатно до сега не сте дегустирале. Прво подгответе го домашното костен пире кое ќе биде фил за палачинките. Сварете 1 кило костени, потоа со остар ...

Read More »