Monthly Archives: декември 2021

Фонд за животна средина – еден од главните еколошки приоритети за 2022 година

Итното формирање на Фондот за животна средина треба да претставува еколошки приоритет на македонските власти во 2022 година. Тоа е и една од главните желби на Еко-свест за во Новата 2022 година. Преку формирањето на Фондот за животна средина, Еко-свест ...

Read More »

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Период на многу топло време, до 18 степени! Затоа, започнете ја здраво новата 2022 година, со цврсти одлуки!

Во време на пандемија на ковид-19, но и во зимската сезона на многу променливо време со високи распони во температурните разлики и без вообичаениот снег, како што е случај оваа седмица, кога присутни се и други вирусни инфекции, многу е ...

Read More »

Eucerin® Hyaluron-Filler Витамин Ц Бустер: за свеж и сјаен изглед на кожата на лицето за само неколку дена

Овој празничен период е посебен за сите нас! Остваруваме средби со најблиските соработници, пријателите со сите оние кои нешто ни значат. Дружење на кое си посакуваме убави желби за периодот кој следи, се потсетуваме на она што помина. Ова е ...

Read More »

Жито Лукс донира 750 килограми брашно во СОС Детско село

Жито Лукс донираше 750 килограми брашно во СОС Детско село и даруваше новогодишни пакетчиња за децата. Донацијата е според потребите на СОС Детско село и ќе биде распределена во сите семејства од организацијата каде се згрижени децата. На овој начин ...

Read More »

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Во новата година ќе влеземе со лошо време, но ајде да влеземе со добро здравје!

Во време на пандемија на ковид-19, но и во зимската сезона на многу променливо време со високи распони во температурните разлики и без вообичаениот снег, како што е случај оваа седмица, кога присутни се и други вирусни инфекции, многу е ...

Read More »

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Натпросечно високи температури, многу штетни за здравјето!

Крајот на годината е во знакот на многу променливо време, а пред нас е и нов бран на коронавирусот.  Па покрај борбата со коронавирусот, влеговме во сезоната на грипот кој често збунува со слични симптоми. Затоа, како никогаш претходно најнеопходно ...

Read More »

Битолчани во празнична „Зимска приказна“ до 1-ви јануари

Детски претстави, концерти на бендови, работилници и ДЏ сетови доминираат во деветте дена континуирана програма на “Зимска приказна” – празничен фестивал кој за прв се случува во Битола. Со голем концерт на битолчаните ФОЛТИН започна сѐ на 23 декември, а ...

Read More »

Фолтин на минусни температури ја собра Битола на Зимска приказна

Синоќа во Битола со големиот концерт на Фолтин започна “Зимска приказна” проект во организација на Општина Битола кој од 23-ти декември па сѐ до новогодишниот дочек на 31-ви декември платото пред неодамна реконструираниот Офицерски дом го претвори во празничен плоштад. ...

Read More »

Психолозите Дора Попова Узуновски и Ана Чукова објаснуваат: Можни последици кај децата од носење маски

Полека но сигурно, покрај гласот на родителите, почна да се слуша и гласот на здравиот разум на докторите! Сите ние сме сведоци на промените кои како на физичкото здравје, исто така имаат особено влијание и на менталното здравје на децата, ...

Read More »

Вечерва во МКЦ – „Grand Theft Auto“ тематска забава со дрес код

Вечерва, со почеток од 22 часот, во МКЦ ќе се одржи „Grand Theft Auto“ тематска забава, во организација на Скопски Грув и Funky Fresh. Овој настан е воедно и последната журка во МКЦ за годинава. Преку култните радиостаници застапени во игрите, овој ...

Read More »