3 највусни салати со грав

Сакате да гестурате грав на поинаков начин? Пробајте ги овие лесни салати од грав.

salata 1

Медитеранска салата со грав

Се подготвува со комбинација од следниве намирници – бел и црвен грав, свежи домати, маслинки, модар патлиџан подготвен на скара, меко козјо сирење и магдонос. За дресинг – маслиново масло, малку бело вино, оцет, сол, бибер и лук.

salata 2

Мексиканската салата од грав

Се подготвува со комбинација од следниве намирници – бел и црвен грав, кромид, свежи црвени пиперки, пченка, авокадо, коријандер. За дресинг – маслиново масло, сок од лимон, сол, црн пипер и чили.

salata 3

Азијска салата од грав  

Се подготвува со комбинација од следниве намирници -Темен грав, млад кромид, варена боранија, семски од сусам. За дресинг – масло од сусам, оцет, соја сос, ѓумбир, чили и мед.

x

Check Also

Палачинки со домашно костен пире

Уживајте во сите благодети на есента вклучувајќи го и овој фантастичен рецепт ...