4 природни лекови во борба против пролетните алергии

Пролетта за најголем дел од нас е вистинско задоволство, но сепак оние кои имаат пролетни алергии не се радуваат толку на оваа сезона. Од година в година бројот на луѓето кои страдаат од пролетна алергија се зголумува. Како да си помогнеме на природен начин?

al 7

Коприва

Копривата е позната по тоа што ја прочистува и обновува крвта. Содржи витамин К, каротен и кверцетин. Во борбата против пролетните алергии најдобро е да се конзумира како чај од коприва.

Мајчина душичка

Позната е по тоа што помага при проблеми со грлото и белите дробови, лечи кашлица, но мајчината душичка се покажа и одлична во борбата против алергиите. Одлична е во комбинација со чајот од коприва.

Домашн мед

Пчелите собираат нектар од цвеќињата и потоа од него се прави мед. На тој начин во телото внесуваме алергени. Со избор на домашен (а не индустриски) мед ќе ја намалиме алергиската реакција и ќе го подобриме имунитетот.

al 4

Прополис

Се покажа како природен антибиотик во борбата против алергиите. Пожелно е превентивно да се зема месец или барем половина месец пред да настапи зрелата пролет.

x

Check Also

МЕТЕО СО СЛАВЧО&ЗДРАВЈЕ: Сончев период, па пак многу студено време, како да ја надминете вознемиреноста?

Променливото време продолжува и во следните денови. Променливото, а студено време, влијае ...