5 алкохолни пијалаци најштетни за вашето лице

Познато е дека прекумерното конзумирање на алкохол создава црвенило, брчки, дамки, предвремено стареење на кожата и ефект на сува кожа, но некои пијалаци се пострашни за кожата од други пијалаци.

Па, доколку празниците не можете да ги поминете без уживање во алкохолни пијалаци, избегнувајте ги најлошите 5, а тоа се:

1.Пиво

Од пиво ќе ви отече лицето поради концентрацијата на шеќер и сол кои ги содржи.

2.Бело вино

Предизвикува иритација и црвенило на кожата поради сулфатите присутни во виното.

3.Црвено вино

Предизвикува црвенило на кожата но и појава на бубулици и лупење на кожата.

4. Текила

Од текила ќе ви отече лицето.

5. Водка

Предизвикува најбрза загуба на вода во телото и дехидрирана, сува кожа. Уште полошо ако се меша со слатки или газирани сокови кои содржат многу шеќер.

x

Check Also

Како да ги отстраните дамките од акни на вашето лице?  

Акните се скоро неизбежен дел од животот и можат да се појават ...