5 начини како лимонот ги топи килограмите

Лимонот има многу вредности, а голем дел од нив се помалку познати. Доволен е еден пример, лимонот содржи хидроксицитат кој го забавува наталожувањето на масти.

lim 2

1.

Богат е со есенцијални масла како што е лимонен кој ја блокира синтезата на холестеролот, додека поликасанолот кој е присутен во кората помага во согорувањето на мастите.

2.

Лимонот ослободува од насобирање на течности, па и од целулит.

3.

Одличен детоксикатор е на организмот е, ги отстранува отровите што се насобрани во телото. Сите предности кои ги има се должат на високата концентрација на витамин Ц, кој пак има силно антиоксидантно делување што помага во продолжување на младоста на ткивото, вклучуваќи ја и кожата.

4.

Кисел е поради големата количина на лимонска киселина која ја поттикнува работата на ензимите за пробава. Спротивно некои верувања дека киселината е штетна за желудникот, лимонот не создава такви проблеми дури и кога се пие чист сок од него.

5.

Со помош на лимонот може да се отстрани по 1 килограм сало неделно.

Потребно е само да започнете лесна диета со внес од здрави 1.200 килокалории дневно и да го вклучите лимоновиот сок и изрендана лимонова кора четири пати во денот. Докажано е дека со ваквата диета ќе загубите 1 килограм сало, а не мускулна маса, за 1 недела.

x

Check Also

Камила Гудис, нутриционист: Еве како ослабна Адел

Камила Гудис е „архитектот“ на огромното слабеење на англиската пејачка која ги ...