Божиќни колачиња: Полнети срца со ореви и марципан

Наполнете им ги срцата на вашите најблиски приготвувајќи им слатко задоволство за празникот.

Полнетите срца со ореви не само што се вкусни туку и го развеселуваат домот благодарение на срце-обликот кој го имаат. Децата едноставно ги обожаваат, па може да ги вклучите и во подготовката (или во декорацијата) на овие прекрасни празнични колачиња.

Потребни состојки

350 грама брашно

200 грама шеќер

1 јајце

200 грама путер

50 грама марципан

100 грама мармалад од кајсии

50 грама сечкани ореви

250 грама чоколаден прелив

Половинки јатки од ореви

Подготовка

Брашното, шеќерот, јајцата и путерот месете ги додека не добиете мазно тесто. Направете топка, завиткајте ја во фолија и оставете ја да се лади 60-на минути.

Размесете го тестото и на набрашнета површина со сукалка развлечете кора со дебелина од 3 мм. Со калап извадете срца и наредете ги во тава обложена со хартија.

Печете 10 минути на температура од 175 степени.

Марципанот изматете го со мармаладот и додадете ги исечканите ореви. Со оваа смеса лепете по две срца.

Готовите колачи премачкајте ги со чоколада и украсете ги со половинка јатка од орев.

Среќни празници!

 

x

Check Also

Велигденски сладок куглоф

За велигденските празници ви го препорачуваме овој вкусен празничен куглоф. Од намирници ...