Бразил е најдобар поради…

Што знаете  за Бразил? Веројтно, многу нешта. Ама кои нешта го прават најдобар во светот.

b12

Хавајски папучки кои се актуелен моден хит.

b2222

Кајпириња, популарниот коктел потекнува токму од Бразил. И фантастичен е!

b45

Капуера! Афро-бразилска уметност со комбинирани елементи од боречки вештини, музика и танц, создадена во Бразил уште во 16. век. Спарингот го карактеризираат флуидна акробатска игра, финти и екстензивно употребување на замавнувања, удари со нозе и удари со глава. Поретко се употребуваат техники кои вклучуваат удари со лакти, шлаканици и боксови.

b56

Фејжоада. Бразилски специјалитет. Се прави со свинско месо и црн грав, а се сервира со портокал, ориз и благ компир. Ммм…..

b890Бразил е најголемиот производител на шеќер во светот.

Ама суперпознат е и по супермоделот Жизел Бундхен. Знаете веќе која е …(не ви е потребна фотографија, доволно сонувате девојки како неа)

Актуелeн e годинава (покрај фудбалот),  поради –

Но и поради мајсторот на филмската индустрија – Алберто Кавалканти

Ама , се разбира и поради прочуениот Карневал во Рио

За нас, при срце, поради-

A за вас, се разбира, поради –

И дефинитивно поради-

Не е се само до бразилското фантастично кафе.

Ни до бразилскиот (специфичен) начин на депилација.

Па ни до светското првенство во фудбал.

Има многу нешта кои не тераат да сонуваме за Бразил.

 

 

 

 

x

Check Also

& Other Stories нуди супер модни комбинации по достапни цени за лето 2021

Ако барате модно парче за вториот дел на жешкото лето, & Other Stories ...