Будва – лето кое трае

Доколку досега не сте ја посетиле Будва во септември или октомври, тоа значи дека не сте го запознале вистински овој медитерански град. Тогаш најдобро се чувствува Будва, а ќе имате впечаток дека таа е токму за Вас!

Просечната температура на воздухот во текот на денот е идеална за уживање на некои од триесетте песочни плажи и многубројни скриени заливи, кои во овој период не се преплавени со туристи, како што е во јули и во август. Просечната температура на морето изнесува околу 25 степени – „идеална што би рекле жителите на Будва, а фактот дека цените за сместување, како и цените во угостителските објекти се значително поприфатливи од летните го прави викендот во Будва е прав избор во текот на септември или октомври.

Доколку сакате промена на амбиентот и наместо на море да уживате во некои други пејсажи – не морате да ги напуштате границите на општината. Будва на својата ривиера долга 25 километри има околу 50 километри пешачки стази кои се протегаат низ прекрасното подрачје, поврзувајќи автентични крајбрежни села, како и осум од деветте манастири што Будва ги има на својата територија.Иако летната сезона е завршена, ривиерата на Будва продолжува да живее и да ужива во придобивките од нејзината географска локација, сето тоа во ритам на бројни настани што ги подготви Организацијата за туризам на општина Будва за септември и октомври.

Преку низа настани, традиционални и нови, Будва привлекува туристи во нивниот град, а преку дегустации на гастрономски специјалитети и вина, како и музичка програма, го покажуваат своето гостопримство, кулинарски вештини и склоност за добро време.

Иако впечатоците од последните „Петровачки ноќи“ и „Забави на плажа“ во Рафаиловиќи сè уште не се стивнати, еден од омилените локални фестивали за риби, вино и пиво – „Денот на ширунот“ ќе се одржи на 5 октомври. Настанот, со традиција на одржување повеќе од 50 години, нуди богата целодневна програма за возрасни и деца секоја година, со што ќе се разубави годинешниот концерт на групата „Магазин“.

x

Check Also

ГАЛИЧКА СВАДБА 2021: Автентичната традиција продолжува

По пауза од една година поради ковид-19 пандемијата, претстојниот викенд продолжува традицијата на ...