Часовници&Накит

„Дениција“ првиот македонски Swatch, дизајниран од Зоран Кардула по повод 30 години од независноста на државата

Ова е првиот македонски дизајниран Swatch, кој е дел од платформата „СВОЧ НА КИРИЛИЦА“, потпишан од македонскиот дизајнер и илустратор Зоран Кардула.   „Првата буква од креативната азбука која ја започнавме со оваа платформа, по повод триесетгодишнината од независноста ја издвоивме за познатиот ...

Read More »

Како се измислени првите очила за сонце

Венецијанскиот благородник кој сакал да си ја заштити кожата додека се возел на гондола низ градот носел еден вид на рачно направени огледала,  направени од зелени леќа (типична боја на венецијанско стакло, добиена од мистериозен и непознат материјал ). Ги ...

Read More »

3 идеи: Како да направите новогодишни обетки

Зимските месеци нудат можност да поекспериментираме со модните детали. Што велите за новогодишни обетки? Само еден детал со симболичност на празниците, може да го направи целиот моден изглед -празничен, дури и да носите џинс. Ни се допаднаа овие три видеа ...

Read More »

B-watch е прва домашна компанија со реклама на Инстаграм

Компанијата B-watch, е првата домашна компанија која пласираше реклама на социјалната мрежа Инстаграм. Компанијата која е лидер во дистрибуција, продажба и сервисирање на брендирани часовници ја спонзорираше првата реклама од Македонија во првиот ден кога Инстаграм на светско ниво дозволи ...

Read More »

Како се измислени првите очила за сонце…

  Венецијанскиот благородник кој сакал да си ја заштити кожата додека се возел на гондола низ градот носел еден вид на рачно направени огледала,  направени од зелени леќа (типична боја на венецијанско стакло, добиена од мистериозен и непознат материјал ). ...

Read More »

Направете сами боси сандали

Инспирирани од индијската традиција, босите сандали влегоа во западниот свет и станаа барано парче моден додаток за летната сезона. Толку се нежни и убави што се вистински украс на нозете. Личат на римјанки без подлога, можат да бидат плетени, кожени ...

Read More »

Накит за на плажа 2015: Никогаш доволно од него!

Модните додатоци како чантата за плажа, шеширот и марамата не се единствени кои влијаат на целокупниот изглед и стил, накитот за плажа е секогаш повеќе од добредојден. Екстремно големи обетки, уште подобро ако се шарени, не една туку десетина алки ...

Read More »

14 нови изгледи: Очила за сонце по мерка на ова лето и вашата форма на лицето

  Доколку ги следите модните трендови, тогаш секако ви е јасно дека летово е во знакот на очилата за сонце со стакло во силна боја. Но грешките се прават кога изборот на очилата за сонце кои се модерни не одговараат ...

Read More »