Часовници&Накит

Картие (повторно) воодушевува со рекламниот новогодишен спот

Двете палави леопардчиња и годинава се главни ликови во празничната кампања на луксузната марка за накит Картие. Зимската анимирана приказна на Картие со која ги честита божиќните и новогодишните празници е повторно во центарот на вниманието. Двете леопардчиња си играат ...

Повеќе »

Направете сами: Фенси нараквица од патент

Еден симпатичен моден детал може да биде половина приказна во добриот стил. Симпатичните нараквици од патент се прават едноставно и брзо. Оваа фенси нараквица ќе додаде приказна во вашиот моден стил, а за да ја направите не ви се потребни ...

Повеќе »

Сања Арсова: Луѓето ќе ве загледуваат без потреба , носејќи го нашиот накит- дајте им причина за тоа!

„Со оглед на тоа дека живееме во време во кое секогаш не интересира повеќе туѓото од нашето, нашето мото е -Луѓето ќе ве загледуваат без потреба , носејќи го нашиот накит- дајте им причина за тоа! ”, објаснува Сања Арсова, ...

Повеќе »

Нова генерација на фитнес часовници

Часовникот „Нево“ припаѓа на новата генерација на фитнес часовници што овозможува не само да бидете во контакт со вашата здравствена состојба и фитнес цели, туку има и модерен изглед. Едноставен за носење, со убав дизајн и многу технолошки можности, часовникот ...

Повеќе »

Епл Воч влегува во светот на модата и тоа преку Вог

Епл Воч се поави на насловна на ноемврискиот Вог Кина. Епл сериозно се подготвува да го лансира својот часовник, не само како интересен гаџет, туку и како неизбежен и скап моден детал. За влегување во светот на модата, изборот на ...

Повеќе »

Колекцијата „Тесори“ ќе го предизвика вниманието на жени со изграден стил

Дизајнерката на накит, Илина Поповска, својата најнова колекција со наслов „Тесори“ (Богатства) ќе ја претстави на 25 и 26 октомври во салонот Ауди/Порше Македонија во рамките на десетото издание на Моден викенд Скопје. Почетокот на дизајнерската работа на Илина Поповска ...

Повеќе »

Дизајнерскиот тим на „Дивајн“: Нашата работилница е една голема цветна градина

24-годишната Бибе Арсовска и 19-годишната Леона Танасковска се креаторки на модните додатоци „Дивајн“ (Divine Accessorise). За создавање на нивните дела се инспирираат од природата, мирисите, цветовите, а користат тантела, нежни материјали, светкави камења, бисери… Бибе е магистрант на правниот факултет ...

Повеќе »

Александра Милевска Танеска: Накитот зборува за имиџот на секоја жена

Главен „селектор“ и креатор на модните додатоци „Алекстра“ е Александра Милевска Танеска од Скопје. Таа е професорка, реализирана личност, има голем креативен дух, а нејзиниот стил на рачно изработен накит е ненаметлив. Кога се роди приказната Алекстра? Пред 11 години се ...

Повеќе »

„Дрвени приказни”: Изложба на накит на Глигор Кузмановски

Дизајнерот на накит од дрво Глигор Кузмановски на 21 октомври (вторник) во 20 часот ќе ја отвори својата изложба „Дрвени приказни” во скопското арт-кафе „Концепт 37“. „Дрвени приказни” претставува омнибус од повеќе приказни работени во последниве година-две. Дизајнерот на модни ...

Повеќе »

Јованка Јанкоска:Филигранот е мојот ракопис за уметноста на создавањето

„Нашата народна традиција, нашето богато македонско културно наследство е големиот извор на инспирации. Тоа е основата, почетокот од кој се движам кон дизајнот што ми е близок, што го градам со години и би сакала да биде мој уметнички израз“, ...

Повеќе »