Часовници&Накит

Пенкала со стил: Монблан ја слави легендарната дива Рита Хејворд

Глумицата Рита Хејворд е инспирација за новата колекција на луксузни пенкала на Монблан. Прочуена по стилот, талентот за глума и танцот, убавицата од филмското платно на 40-те и 50-те години, Рита Хејворд, продолжува да ги инспирира дизајнерите. Инспириран од нејзиниот ...

Повеќе »

Најскапа насмевка: протеза од злато вредна 153 000 долари

Направена целата од злато и декорирана со дијамантчиња, протезата дизајнирана од Дубаи дентал клиник ја нуди најскапата насмевка на светот. Протезата наскоро ќе може да е најде и на европскиот пазар, чини неверојатни 153.000 долари. Направена е од 24-каратно злато ...

Повеќе »

Славната дизајнерка на дијамантски накит Сара Хо во Македонија

Изложбената поставка на гламурозен мозаик од дијамантски накит на Сара Хо во следните дваесет дена ќе биде отворена за широката јавност и ќе може да се погледне во „Божиновски часовници и накит” на улица Македонија во Скопје. Дизајнерката на Парис ...

Повеќе »

Накит инспириран од Малефисент со вртоглава цена

Филмскиот хит на Дизни „Малефисент“ привлече толку големо внимание што се лансираат цели колекции во стилот на „лошата“ Анџелина Џоли која ја толкува главната улога. Од чевли и козметика преку гардероба до накит. Студиото Дизни благодарение на новиот филмски хит ...

Повеќе »

Не е важно колку е часот, важно е дали е време… за весел часовник. А, време е!

Да не се разбереме погрешно, овие часовници не само што се фенси туку се и точни. Колекцијата V-Signature на Версаче внесува живост во нашето време. Новата линија на часовници од модната куќа Версаче изобилува со велеси бои. Ременот пак, е ...

Повеќе »

Изложба на современ накит Во синило те намамив

По успешното претставување минатото лето во Охрид, изложбата „Во синило те намамив“ ќе биде поставена и во Скопје на 22 мај во Музејот на град Скопје со почеток во 20.20 ч. Во синило те намамив е авторски проект на Јана ...

Повеќе »

Венчални прстени за сезоната пролет/лето 2014:Кажете им „да“ и на боите!

Фантастична линија на венчални прстени ни доаѓа од модната креаторска двојка Долче и Габана. Пролетта и летото се познати и како сезони на свадби. И додека венчаниците полека ја менуваат бојата, од класични бели во црвени, сини, па и зелени, ...

Повеќе »

Златко Јовановски во нов предизвик: накит, модни додатоци и чевли

Од неодамна Златко Јовановски се впушти во нов предизвик – изработка на накит, чевли и модни додатоци. Накитот, чевлите и модните додатоци се рачно изработени. „Чевлите ми ги изработуваат по нарачка, најчесто со мои материјали, а деталите се додаваат со ...

Повеќе »

Отклучите ги желбите

Амајлиите кои се носат како ѓердани се ново ремек-дело од компанијата Картие. Амајлија од Картие (Amulette de Cartier) е новата колекција на француската луксузна марка која ја чува тајната на среќата. Елегантните ѓердани имаат двојно значење, тие се амајлии што ...

Повеќе »

Ѕвездата на Базелворлд : часовникот „Халуцинација“ вреден 55 милиони долари

Најголемиот саем за часовници и накит во светот Базелворлд  и годинава ги собра на едно место најпрестижните и најлуксузните производители.   Вообичаено уникатните и вртоглаво скапи примероци го привлекуваат вниманието на посетителите, а годинава вистинска ѕвезда е часовникот наречен Халуцинација ...

Повеќе »