Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Брокулата го забрзува слабеењето (три рецепти)

Брокулата е единствена намирница која ви овозможува да јадете многу, а и понатаму да слабеете. Има само 30 калории во 100 грама, а на варењето во организмот брокулата троши повеќе калории отколку што примаме од неа, па така припаѓа во ...

Повеќе »

Како да се забрза „симнувањето“ на салото од стомакот

Повеќе килограми, односно маснотии наталожени на половината е нешто што не ги одбегнува дури ни слабите луѓе. Стомакот е всушност најспецифичниот дел од телото кога е во прашање слабеењето, но зошто е најтешко да се ослободиме токму од ваквиот вишок? ...

Повеќе »

На 6-ти мај Скопје ќе бие во ритамот на Виз Ер Скопски маратон

14-от Виз Ер Скопски маратон повторно ги урна своите рекорди со преку 10.000 пријавени од 58 земји од светот. Тие ќе ги заземат своите позиции на стартот на патеката на 6-ти мај во 08.30 часот и со самото свое учество ...

Повеќе »

Во пресрет на летото: Пролетта како најадекватен период за започнување со физичка активност

Било кој период од годината е совршен за започнување со физичка активност меѓутоа пролетта е вистинско време за будење од зимскиот сон и самосвест, за тоа во каква состојба се наоѓа нашето тело. Вежбањето е одличен начин, да се чуствуваме ...

Повеќе »

Несекојдневно и уникатно фитнес искуство: ANTIGRAVITY FITNESS програма со Маја Талевска

Во согласност со светските стандарди Body Concept продолжува неуморно да ги следи актуелните хит програми. Една од нив е ANTIGRAVITY FITNESS програмата предводена од долгогодишниот пилатес инструктор Маја Талевска која воедно е и прв лиценциран Antigravity инструктор во Македонија. Програмата ...

Повеќе »

Колку калории може да потрошите со планинарење

Планинарењето е еден од најдобрите аеробни тренинзи. Иако планинарењето физички не изморува и исцрпува, тоа истовремено го полни нашето тело со енергија. Одењето во планина ни носи спокојство, опуштање и спојување со природата. Секако, планинарењето позитивно влијае на здравјето – ...

Повеќе »

Сите на стартната линија! Уште 8 дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Оваа година Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи во недела, 06.05.2018, со старт во 08.30 часот. На агендата повторно се маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон и трката на 5 километри. Поради ефектот кој Виз Ер Скопски маратон го имаше во ...

Повеќе »

(Не)здравите салати дебелеат, еве зошто

Ви изгледа како здрава салата, а содржи до неверојанти 1.300 калории. Јасно ни е, салатите се одличен избор за време на диетите (и воопшто!), но внимавајте на овие скриени калории кои можат да го предизвикаат спротивниот ефект. Внимание на сосовите ...

Повеќе »

Маслиново масло и лимон – успешна комбинација за слабеење

Маслиновото масло е исклучително богато со мононезаситени киселини, со многу витамини, а пред се со витамините А и Е. Комбинацијата на маслинова масло и лимон пак, е добро позната и важи за едно од најдобрите природни средства за чистење на ...

Повеќе »

3 изненадувачки причини зошто трчањето не е најдобра кардио активност

Трчањето нуди многу здравствени придобивки, како што се намалување на ризикот од рак, превенција од срцеви заболувања и губење на телесната тежина. Сепак, не сите уживаат во трчањето и покрај придобивките што ги носи за нашето тело и здравје. Но ...

Повеќе »