Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Што да се прави кога имаме мускулно воспаление после тренинг?

Сигурно ви е позната ситуацијата да сте претерале со тренингот на нозете, па како последица имате проблем со слегувањето по скали. Или, на тренинг сте направиле „масакр“ над стомачните, а следното утро едвај станувате од лежечка положба. Јасно е, имате ...

Повеќе »

Како ѓумбирот ни помага да ослабнеме?

Ѓумбирот е препорачлив во секоја диета, значително помага за намалување на телесната тежина, делува како уништувач на масните наслаги, но сепак тоа не е волшебно апче за слабеење и иако се познати неговите позитивни страни, треба да се внимава во ...

Повеќе »

Диета со млечни производи: За една недела минус 3 килограми

Ако сакате брзо да ги загубите килограмите, а при тоа не можете да се откажете од млечните производи кои се забранети во Аткинс или Кето диетата, млечната диета е идеална за вас. Повеќе истражувања објавени во списанието International Journal of ...

Повеќе »

„ProteinLab“ – нова специјализирана продавница за спортски суплементи

На 8-ми април Скопје ќе добие нова продавница, специјализирана за додатоци во спортската исхрана. На полиците на „ProteinLab“ ќе може да се најде широка палета на производи од брендовите кои се веќе докажани на глобалниот пазар на суплементи со својот ...

Повеќе »

Како делува хормонот адреналин на слабеењето

Адреналинот се излачува од надбубрежната жлезда во текот на вежбањето и испраќа порака на телото да почне да ги топи масните наслаги. Овој хормон влијае на нивото на сите други хормони, особено на хормонот на раст, кортизолот и тестостеронот (кои ...

Повеќе »

7-дневна диета со јаготки за минус 3 килограми

Искористете ја сезоната на јагоди и испробајте ја оваа диета која гарантира дека за една седмица ќе загубите 3 килограми. Јагодите се богати со витамин Ц и со фолна киселина, одлични се за регулирање на метаболизмот, а се препорачуваат и за ...

Повеќе »

Сос за салата кој ги топи килограмите

Сите свежи салати се одлични сојузници во процесот на слабеење. Но сосот (дресингот) кој често се користи во салатите може да биде екстремно калоричен. И оттука настанува проблемот. Велите јадете само салата, а килограмите не се топат. Прашање е дали ...

Повеќе »

5 намирници кои треба да ги јадете за вечера ако сакате да ослабнете

Ако сакате побрзо и успешно да ослабнете никако не прескокнувајте ја вечерата, туку почестете се со залчиња составени од намирници кои не само дека нема да го отежнат губењето на килограми туку ќе помогнат да ослабнете. Јогурт Немасен јогурт – ...

Повеќе »

Диета која дава брзи резултати: Пробајте ја Периконе

Популарната Периконе диета е осмислена од доктор Николас Периконе, и освен брзо губење на килограми, диетата гарантира и „пеглање“ на лицето. Периконе е остар противник на ботоксите, смета дека зацврстувањето на кожата може да го направиме со правилно избрана храна, ...

Повеќе »

Апчиња за слабеење: Кои се најдобри согорувачи на масти?

За согорување на маснотиите, а со тоа и на килограмите, често се препорачуваат двата најпознати согорувачи – Л карнитинот и зелениот чај. Овие познати согорувачи на масти помагаат полесно да дојдете до посакуваната цел – витко тело и рамен стомак. Некои ...

Повеќе »