Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

5 најчести грешки за време на диетата

Кога сме на диета, со цел да „стопиме“ неколку килограми, лесно паѓаме под влијание на различни „брзи совети“, но и подеднакво брзо се обесхрабруваме ако стрелката на вагата, и покрај ригорозниот режим, не се поместува. Но дали навистина станува збор ...

Повеќе »

Кафе пред тренинг, еве зошто

Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, ако може да им се верува на резултатите на едно истражување објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на луѓе кои практикуваат фитнес и дојода до сознанието дека ...

Повеќе »

Победете го целулитот: Ефикасна антицелулитна диета

Килограмите се намалуваат, но целулитот останува.  Но не и со оваа диета. Продукти кои се препорачуваат: Зеленчук (најдобро свеж или варен) Овошје (свежо или овошни сокови) Салати (зачинети со чисто растително масло и оцет или лимонов сок) Сокови од зеленчук ...

Повеќе »

Направете сами чај за слабеење од 5 состојки

Доколку чувствувате надуеност, а сакате и да се ослободите од насобраата вода во организмот, да направите детоксикација и да загубите некој килограм за брзо време, подгответе го овој час од пет состојки. Со овој чај може да бидете полесни до ...

Повеќе »

Топ 5 витамини за побрзо слабеење

Витамин Ц Не се изненадивте што го видовте витаминот Ц на врвот на оваа топ листа? Многу не се ни свесни колку овој витамин е важен. Прво, тој е антиоксидант кој го штити нашиот организам од штетни материи и помага ...

Повеќе »

Брз план на слабеење: Кембриџ диета

Осмислена во Велика Британија во 1970 година од доктор Ален Ховард од Кембриџ, оваа диета се базира на дневен внес од 440 до 1.500 калории. Кембриџ диетата е нискокалорична протеинска диета која гарантира брзо губење на килограми, а зависно од ...

Повеќе »

Есенска диета: Проверено, суперефикасна!

Есента се ближи, па оние кои сакаат да ослбнат неколку килограми време е да се подготват за убавата есенска 7-дневна диета. Предностите на есенската диета се што на овој начин на исхрана ќе загубите на тежина а ќе се чувствувате ...

Повеќе »

Авокадото е совршено за витка става: 4 факти затоа!

Авокадото го регулира апетитот, помага за намалување на сантиметрите околу струкот, го подобрува квалитетот на исхраната, ја намалува желбата за слатки… Авокадото е познат извор на добри масти. Иако е прилично калорично, содржи 322 калории во 100 грама, не штети ...

Повеќе »

Пијалак од праски и диња за енергичен почеток на денот

За помалку од 15 минути може да приготвите здрав појадок од сезонско овошје и јогурт. Пробајте го рецептот од летно овошје – праска и диња, не само што дава енергија туку и освежува во топлите денови. Потребно ви е: 1 ...

Повеќе »

Пилатес вежба за потенок струк

А која од нас не сака тенок струк?! Тенкиот струк не се постигнува лесно, поточно со гладување и диети, туку со конретни вежби наменети на овој дел од телото. Ние ја одбравме најефикасната вежба со која ќе го истенчите струкот. ...

Повеќе »