Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

По тренингот: Храна пријателка на вашите мускули

Веќе е познато, мускулите се оние кои трошат повеќе калории и на нивна сметка се ослободуваме од масните наслаги и салото. Кога веќе практикуваме некаква физичка активност, кога градиме и ги обликуваме мускулите, многу е важно што јадеме после тренингот. ...

Повеќе »

Чили пиперчињата и диетите: Зошто се добри лутите пиперчиња

Постои различна храна која е стимулатор на забрзувањето на метаболизмот. Но чили пиперчињата се најдобри. Докажано е дека не заштитуваат од вируси и грип, имаат детокситивни својства, но чили пиперчињата се одлични и во секоја диета. Значително помагаат во забрзување ...

Повеќе »

100 години фитнес во само 1 минута (ВИДЕО)

Трендовите во вежбање доаѓаат и си одат, но интересно е да се види како се обликувал фитнесот. Почнувајќи од минатото кога жените само правеле различни вежби за истегнување на телото, па се до енергични танчерски вежби. Во последно време многу ...

Повеќе »

6 заблуди за целулитот и како навистина да се „стопи“

Стигна крема која го топи целулитот со неколку мачкања! Пристигнаа гаќички кои го топат целулитот! Вакви или слични реченици слушаме од сите страни, и би било супер ако не беа лага. Целулитот не избира ниту возраст ниту килажа. Често гледаме ...

Повеќе »

Филџан кафе пред тренинг, еве зошто

Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, ако може да им се верува на резултатите на едно истражување неодамна објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на луѓе кои практикуваат фитнес и дојода до сознанието ...

Повеќе »

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од слабеење и тренинг

Овие три грешки прават најголем проблем во постигнувањето на целите – цврсто затегнато тело и фит линија. Доколку ги надминете, победата е на ваша страна. Претерано анализирање Најчеста грешка кај фитнес-почетниците е претераното анализирање и калкурирање за колку време ќе ...

Повеќе »

Да или не за вежбање со тегови

Жените не треба да вежбаат со тегови. Оваа заблуда стана толку популарна, што добар дел од девојките и жените кои се одлучуваат за фитнес тренинг не сакаат да вежбаат со тегови сметајќи дека на тој начин ќе ја загубат женственоста, ...

Повеќе »

Фитнес калкулатор: Колку калории трошиме со зумба

Зумбата е суперзабавен начин за топење на калории и одлична помош за слабеење. Вежбате танцувајќи, се забавувате, губите калории, го зацврстувате телото. Но едно од најчестите поставувани прашања се колку калории трошиме за 60 минути на часот по зумба? Со ...

Повеќе »

7-дневна есенска диета за здраво и брзо слабеење

  Предностите на есенската диета се што на овој начин на исхрана ќе загубите на тежина а ќе се чувствувате енергично. Во текот на диетата ќе се чувствувате полесно и со подобро расположение. Држејќи се до оваа диета за 1 ...

Повеќе »

Тиквеник: Најпопуларна брза есенска диета

Тиквата е една од најбараните есенски намирници, а таканаречената диета Тиквеник е совршена за овој период од годината. Диетата се држи најмногу една недела, а може да се загубат дури до 5 килограми. Уште подобро е ако оваа диета ја ...

Повеќе »