Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

7-дневен диетен режим со супа од зелка

Главната состојка на оваа диета е зелката, поточно супата од зелка која освен зелка вклучува и кромид, пиперка, целер и морков. Диетата се држи седум дена и гарантира брза згуба на килограми.  По неколку дена пауза, диетата може да се ...

Повеќе »

Четирите фази на Дукан диетата

Слична е на Аткинсовата диета и се темели на протеински денови. Диетата Дукан измислена од Пјер Дукан го освои светот со реченицата „може да јадете колку што сакате“. Диетата Дукан има четири фази. Првите две водат до нагло губење на ...

Повеќе »

Старата добра Хроно диета, што беше тоа?

Се сеќавате секако на поговорката „појадокот изеди го сам, ручекот подели го со пријателите, а вечерата дај ја на непријателите“. Како тогаш да заборавиме на старата, добра Хроно диета? Хроно диетата потекнува од 1986 година и се темели на сознанието ...

Повеќе »

Секоја недела послаби за еден килограм. Како ?

Трошењето на 1.000 калории на ден ќе ви овозможи да ослабнете 1 килограм за 1 недела. Тоа е така бидејќи 3,500 калории одговараат на половина килограм телесна маса. Дневен дефицит од 1.000 калории ќе води кон бројка од 7.000 калории ...

Повеќе »

Диета со лубеница и диња

Најдобра диета е онаа која нема да ви претставува тежина додека се придржувате до неа. Ако диеталната исхрана ви овозможува да уживате во вкусовите, сигурно ќе биде полесно да издржите подолг период, а со тоа и повеќе килограми ќе изгубите. ...

Повеќе »

Нов тренд во слабеењето и фитнесот

Актуелниот тренд во фитнесот кој овозможува најдобри резултати во слабеењето форсира високо интензивни вежби, сметајќи дека долгите но полесни вежби немаат толкав ефект. Едно од најчестите прашања е како да се смали тежината. Веќе ни е познато што треба а ...

Повеќе »

За и против популарната цитрус диета

Цитрус диетата е една од најпопуларните и најефективни овошни диети. За држење на оваа диета потребна е силна волја и решителност, а резултатите навистина може да ве изненадат. Кои се придобивките на цитрус диетата и воопшто вклучувањето на цитрусни овошја во ...

Повеќе »

Бразилска диета

Бразилската диета е една од најпопуларните брзи диети и овозможува експресно губење на тежината. Бидејќи диетата постои во две верзии, супер-брза и нормална верзија, ние се одлучивме за втората. Оваа варијанта на бразилска диета се држи 4 недели и со ...

Повеќе »

Турбо диета: до рамен стомак за три дена

Ефикасната диета трае само три дена, се основа на три оброци во денот и на вкупен внес до најмногу 1.000 калории. За три дена треба да се загубат еден ипол до два килограми. Доколку сакате да загубите повеќе килограми, повторувајте ...

Повеќе »