Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Есенски диетен режим: Со сок од дуња повитки и поздрави

Според грчката митологија дуњата е симбол на љубовта, Французите ја користеле уште многу одамна за козметички и медицински намени, а Римјаните пак од неа правеле етерични масла и парфеми. Дуњата богата е со растителни влакна, изобилува со витамин Ц, бета ...

Повеќе »

Совршен задник – возможна мисија: Пробајте ја „сквот“ фитнес формулата!

Убаво обликуван и цврст задник е сон на секоја жена (и фантазија на секој маж). Иако многу девојки гледаат на ова како на невозможна мисија, само по неколку недели практикување на овие вежби резултатите ќе ве изненадат. Се разбира, пријатно. ...

Повеќе »

Есенска диета со тиква: Со специјалитети од тиква минус 4 килограми за 1 седмица

Нутритивните вредности на тиквата се добро познати, оваа кралица меѓу есенскиот зеленчук е богата со бета-каротин, одличен антиоксиданс е, го зајакнува имунолошкиот систем, а содржи само 35 калории во сто грама што ја прави идеална за секоја диета. Со оваа ...

Повеќе »

Мелем за тенок струк

Овој мелем ги елиминира мастите и насобраната вода во организмот. Се прави од здрави намирници – свеж рен, лимон и мед. Веќе многу е кажано за корисните состојки на лимонот и медот, а ренот го чисти организмот и го забрзува ...

Повеќе »

Не наседнувајте на овие митови за слабеење

Кога милијарди долари се во прашање кои се „вртат“ благодарение на апчињата за слабеење и диетите кои секојдневно „никнуваат“, не е чудо што постојат и дузина дезинформации за тоа што е добро, а што лошо кога сакаме да ослабеме. Еве ...

Повеќе »

Ефикасна диета со ориз според оригиналниот рецепт на доктор Кемпнер

Денес постојат различни варијанти на оваа диета, но оригиналната потекнува од 1939 година а нејзин креатор е доктор Валтер Кемпнер.   Во времето кога се појавила оваа диета главната намена и била да го регулира шеќерот во крвта, да ја ...

Повеќе »

Рестриктивната диета повторно во мода: Диетниот режим на Викторија Бекам

Рестриктивната диета беше многу популарна во текот на 90-те години, а сега е повторно опсесија меѓу славните, благодарение на најпознатата супервитка жена, Викторија Бекам. Во текот на диетата се внесуваат најмногу 1.200 калории дневно, а вака изгледа дневното мени. Појадок– чаша ...

Повеќе »

Збунете ја вагата: Со чај од магдонос полесни за неколку килограми

Магдоносот е растение кое го користиме како зачин и одличен сојузник е во борбата против уринарните проблеми и заболувањата на бубрезите. Но тој има уште една магична моќ – ја ослободува акумулираната вода во телото и само за неколку дена ...

Повеќе »

Брзо топење на килограми: Диетниот режим на Брук Шилдс

Американската актерка и модел Брук Шилдс често варира со телесната тежина, но и на 49 годишна возраст изгледа совршено. Нејзината формула за фит форма е во млечната диета. Млечната диета е совршена за оние кои, како глумицата, знаат набрзина да ...

Повеќе »

Диетниот режим на Наоми Кемпбeл

Супермодел Наоми Кемпбел, која сеуште е активна на модната сцена, изгледа совршено и на 44-годишна возраст. Никогаш немала проблеми со килограмите, во младоста благодарение на напорните фитнес тренинзи и балансираната исхрана, а на оваа возраст благодарение на диетниот строг режим ...

Повеќе »