Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Зошто стомачните масти се најтешки за „симнување“

Повеќе килограми, односно маснотии наталожени на половината е нешто што не ги одбегнува дури ни слабите луѓе. Стомакот е всушност најспецифичниот дел од телото кога е во прашање слабеењето, но зошто е најтешко да се ослободиме токму од ваквиот вишок? ...

Повеќе »

Како да загубите килограми после бременоста

Килограмите плус што ги таложиме во текот на бременоста може да бидат исклучително „тврдоглави“ за да се ослободиме од нив по породувањето. Жените често се борат со акумулација на маснотии околу половината, колковите и горниот дел на рацете, па често ...

Повеќе »

Топ 5 совети за рамен стомак

Ако се придржувате до овие 5 правила, за прилично краток период ќе ја почувствувате предноста (и убавината) на целта – рамен стомак. Па, пролетта е совршено време за почеток. Почнете од првиот пролетен ден и пред почетокот на летото ќе ...

Повеќе »

Калорични се и масни, но овие намирници нема да ве здебелат!

Напротив. Овие намирници ќе ви помогнат во процесот на слабеење. Чоколадата не се препорачува во ниедна диета. Но црната чоколада е добредојдена. Се разбира, во мала количина. За разлика од млечната оваа содржи какао и подолго не држи сити. Кокосот ...

Повеќе »

Најефикасни намирници за диета и слабеење

Ова се најадекватните намирници за секоја диета кога целта е намалување на килограми. Млечни производи обезмастено или делумно обезмастено млеко Природен јогурт, „лајт“ јогурт (од 0,5 млечни масти) Сирење со максимум 40% млечна маст. меките сирења (со ниски масти) се ...

Повеќе »

Диета со компири: Загубете ги килограмите брзо и лесно

Компирот е вкусен и едноставен за подготовка. Спроведувањето на оваа диета не е посебен трошок, а за само пет дена обично се губат три килограми. Со оглед на тоа дека компирот дава чувсто на ситост, лесна е за држење, па ...

Повеќе »

Најдобрите протеини за протеинските диети и слабеењето

Диетите основани на протеинска исхрана се најуспешни диети, а меѓу нив најпопуларна е кето диетата и диетата со зголем степен на масти и протеини, а речиси незначен степен на јагленохидрати, односно таканаречената  LCHF diet. И доколку вашиот избор е протеинска ...

Повеќе »

Sport Vision е сега уште поблиску до потрошувачите

На 01.03.2018 (четврток) Sport Vision ги изненади своите потрошувачи со релокација на продавницата во срцето на Скопје, отсега во ГТЦ на приземје. Новата локација на приземјето на Градскиот трговски центар покарај тоа што овозможи Sport Vision да биде поблиску до потрошувачите, овозможи и збогатување ...

Повеќе »

Време е за ДУКАН диета – Четири фази на загарантирано слабеење

Диетата Дукан има четири фази. Првите две водат до нагло губење на килограмите, а другите две се фокусирани на долгорочно одржување на линијата. Правилата се едноставни. Прва фаза Времето на траење на првата фаза е најмалку една недела, а најмногу ...

Повеќе »

Најдобри закуски за после важбање

Каков оброк треба да се има после вежбање? Важно е да се избере вистинската храна која ќе ги максимизира вашите резултати без разлика дали сакате да намалите килограми или да добиете мускулна маса, или и двете. „Еден час по завршување на ...

Повеќе »