Козметика

Како да препознаете во брзи чекори оригинален парфем од копија

На пазарот често се појавуваат „фејк“ верзии на оригиналните парфеми, па добро е да имате вештина брзо да ги препознаете. Како? Еве неколку основни правила. Прво правило е дека копиите имаат послатка нота. Второто правило вели дека постојат различни нивоа ...

Read More »

Која е тајната на беспрекорниот изглед на кожата на светските ѕвезди?

Гледајќи ги најголемите светски филмски и музички ѕвезди додека самоуверено чекорат по црвените теписи ширум светот, не можеме а да не се воодушевуваме на изгледот на нивната кожа, која постојано изгледа свежо и блескаво. Сигурно и вие се прашувате која ...

Read More »

Побарајте ги уште денеска! Намирници кои го спречуваат опаѓањето на косата

Губењето на косата (алопеција) има низа причини, вклучувајќи ги хормоналните проблеми, болестите, земањето одредени видови лекови, наследните фактори, стресот и негативните влијанија од околината. Постојат неколку видови на алопеција – кај некои алопеции се забележува жариште на опаѓање на косата, ...

Read More »

Lush ги напушта социјалните мрежи: Facebook, Instagram, TikTok и Snapchat

Од 26 ноември 2021 година, брендот Lush глобално им сврти грб на Instagram, Facebook, TikTok и Snapchat, сè додека тие платформи не преземат чекори за обезбедување на безбедна средина за нивните корисници. Оваа политика станува активна во сите 48 земји во ...

Read More »

За сјајна коса можете да ги испробате следниве масла за коса

За сјајна коса можете да ги испробате следниве масла за коса. Рицинусовото масло е одлично кога ви е потребно нешто за побрзо растење на косата. Сепак, тоа е прилично масно и лепливо и тешко е да се нанесе на косата, ...

Read More »

„Charming Escape“: Колекција на Kiko Milano чии производи мора да ги имате!

Познатиот италијански бренд за декоративна козметика Kiko Milano неодамна ја отвори својата прва продавница во East Gate Mall, а дамите веќе успеаја да си ги пронајдат своите фаворити.   Во можеби најубавото годишно време за многумина, Kiko Milano ја претставува ...

Read More »

Причини поради кои брзо ви се создаваат брчки на лицето

Создавањето на брчки многу зависи од типот на кожата, но и од лошите навики. Еве ги причините поради кои брзо ви се создаваат брчки на лицето. Појавата на брчките е неминовна. Секако, тоа многу зависи од типот на кожата, но ...

Read More »

Што треба да смените за да го забавите стареењето на лицето

Создавањето на брчки многу зависи од типот на кожата, но и од лошите навики. Еве ги причините поради кои брзо ви се создаваат брчки на лицето. Појавата на брчките е неминовна. Секако, тоа многу зависи од типот на кожата, но ...

Read More »

Есенска нега на коса со домашна маска од квасец

Маските од квасец одговараат на сите типови коса и незаменливи се во борбата против опаѓањето на влакната. Освен тоа, со маската од квасец ќе придонесете за побрзо растење на косата и ќе го решите проблемот со првут. Како да ја ...

Read More »

Есенска нега на лице со маски од јаболка и крушка

Маски за лице направени на природна основа кои гарантираат свеж изглед и затегнување на кожата. Маска од јаболко Јаболката се богати со витамини и минерали, ја смируваат, навлажнуваат и тонираат кожата, но и ги отстрануваат мртвите клетки. Маската од јаболка ...

Read More »