Козметика

H&M сериозно влегува во козметичкиот бизнис!

Познатата мoдна куќа H&M (Ејч енд Ем) за есенва најави своја комплетна козметичка линија (“мода за лице“) со што влегува во козметичкиот бизнис на голема врата. Влегувањето на моќната компанија H&M во овој бизнис, сигурно ќе ги израдува фановите на брендот, но и ...

Повеќе »

Домашни маски за лице од јаготки за блескава и младешка кожа

Познати се добрите страни на јаготката, а домашните маски од јаготки кои брзо и лесно се подготвуваат ќе допринесат за младешки изглед и блескава кожа. Пробајте ги трите најпопуларни маски за лице кои се на основа на пролетната овошка – ...

Повеќе »

Жизел Бундхен во рекламна кампања на Шанел

И покрај тоа што се повлече од модните писти, најплатениот модел во светот продолжува да позира за големите модни и козметички куќи. Летото се ближи, а годинава трендот форсира природен изглед и незабележлива шминка, онака како што изгледа супермоделот Жизел ...

Повеќе »

Црниот пипер е фантастичен и во негата на лице и против брчки

Веројатно ви се познати добрите страни на црниот пипер за подобрување на циркулацијата, за намалување на мастите во крвта, за забрзување на метаболизмот при диетите, но знаевте ли дека црниот пипер може да одигра голема улога и при негата на ...

Повеќе »

Направете Кристијан Лубутен маникир во 6 чекори

Славните чевли на францускиот дизајнер Кристијан Лубутен се препознатливи по црвениот ѓон, но од неодамна стана хит и таканаречениот Лубутен маникир. Лесно може да го направите, следејќи ги 6-те чекори. Како да добиете нокти кои личат на славните Лубутен чевличиња, ...

Повеќе »

Како ѕвездите во Кан: Топ 3 црвени кармини кои вреди да ги пробате

Заедничко за повеќе од ѕвездите кои дефилираат на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал е црвениот кармин. Црвениот кармин додава гламур и драматичност на севкупниот изглед, особено во свечените пригоди и за вечерните излегувања. Од новата палета на козметичките производи ...

Повеќе »

Три нови маскари кои треба да ги пробате

Црната маскара не одговора на секој изглед. Зошто да не ги издолжите трепките додавајќи им сина, кафена или зелена нијанса? Ако сеуште не сте ги пробале овие три маскари, време е да направите мал експеримент од кој ќе бидете задоволни. ...

Повеќе »

Глигор Бадев: Во шминката помалку е повеќе!

„Откога знам за себе, ја сакам уметноста и сликањето, играта со бои пред се’. Од средно училиште почнав со шминкање на пријателки и блиски, а пред 6 години, по завршувањето на факултет по италијански јазик посетив и курс за шминка ...

Повеќе »

Црвен тепих: Најубавите нови фризури на Мет-Гала

Во гламурни креации ѕвездите продефилираа на црвениот тепих на Мет-Гала. Но, некои фризури ги засенија и креациите. Нови боб-фризури, цветови во косата, пунџи, златна наметка…Некои модерни решенија за убав изглед на косата останаа запаметени. Погледнете ги трендовите на коса кои ...

Повеќе »

Топ 5 најдобри природни козметички производи за 2015

Листата на најдобри природни и органски производи за 2015 година содржи производи за убавина и нега кои за жал нема да ги најдете во нашите парфимерии, но доколку сте заинтересирани да ги набавите, тоа може да го направите преку Интернет, ...

Повеќе »