Козметика

Мажите ги сакаат русокосите: Како да ја осветлите косата на природен начин

Хемиските избелувачи и боите кои се употребуваат за осветлување на косата многу ја оштетуваат. Доколку сакате да ја осветлите косата, можете да се одлучите и за природните варијанти кои ќе ви помогнат во постигнувањето на природниот изглед на плавата коса, ...

Повеќе »

Убави со моќта на тропскиот банана вкус

Дали знаевте  дека бананата ја штити кожата од слободните радикали, а со тоа го одложува стареењето? Покрај тоа, таа е богата со витамини, и достапна е за нас во текот на целата годината. Искористете ги сите предностите од бананите и ...

Повеќе »

Овошни маски за разубавување за сите типови на кожа

Веруваме дека, ако ги следите советите за нега на лице и тело, дека сте прочитале различни совети за  домашни природни маски за лице кои се најдобро решение за вашиот тип на кожа или специфичен козметички проблем. Во рецептите за маски ...

Повеќе »

Неколку трикови за да мирисате неодоливо, а не нападно

Во античко време се верувало дека со употребата на парфемите се станува сличен на божествата. Интересен е податокот дека жителите на Версај не се бањале често. Наместо сапун изобилно употребувале парфеми и козметика. Се уште се зборува за кралот кој ...

Повеќе »

Црна чоколада за заводливо тело

Ако мислите дека јадењето црна чоколада и штети на вашата кожа, време е да го смените вашето мислење. Имено, факт е дека уживањето во оваа слатко-горко задоволство нема да ви наштети, туку напротив, црната чоколада има повеќекратен ефект на вашиот ...

Повеќе »

Шеќерен пилинг за подмладување на кожата

Вашата кожа ќе ви биде благодарна доколку и направите пилинг кој ќе ја подмлади. Покрај тоа овој пилинг ја поттикнува циркулацијата. Пире од тиква и цимет во комбинација со кафеавиот шеќер ќе биде вистински мирисен мелем во кој ќе ужива ...

Повеќе »

Мадона влезе во козметички бизнис: лансирана првата линија МДНА скин

Поп иконата Мадона ја претстави козметичката линија за нега на кожа наречена МДНА скин. Козметичката линија за нега на кожа Мадона ја направи во соработка со јапонската козметичка компанија МТГ, а лансирана е на пазарот на 13 февруари. За сега ...

Повеќе »

Совети за убавина од сите делови на светот

Во различни делови на светот жените имаат различни трикови за разубавување и нега. Коса како што имаат Индијките Во своите ритуали за разубавување внесете ја и масажата на косата како што тоа го прават Индијките. Еднаш неделно нанесете кокосово или ...

Повеќе »

Маска од јаболко која го враќа сјајот на уморната кожа

Јаболката се богати со витамини и минерали, ја смируваат, навлажнуваат и тонираат кожата, но и ги отстрануваат мртвите клетки. Маската од јаболка е идеална за жените кои имаат уморна кожа бидејќи го враќа сјајот на лицето. Маската од јаболко одговара ...

Повеќе »

Трајна шминка во пет чекори

Не треба посебно да се нагласува дека нанесувањето шминка повеќе од еднаш дневно за повеќето е губење време, особено ако се работи за вработени жени кои немаат многу време кое можат да го потрошат пред огледало. Иако има жени на ...

Повеќе »