Колекции

Колекција Дома на Ирина Тошева: Приказни од ноќниот живот

Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Дома“ есен/зима 15/16 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева. Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева кои се надополнети со илустрации на признатиот ликовен уметник Ване Костуранов се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, ...

Повеќе »

LEVI’S® брендот се здружи со Алиша Кис за новата женска џинс колекција

Глобалната кампања ја слави индивидуалноста, автентичноста и стилот. Новата кампања на Levi’s® брендот се гради околу темата „Живеј во Levi’s®“, заедно со глабалниот артист, мулти-Греми победнички пејач и текстописец, продуцент и активист –  Алиша Кис која го позајми својот препознатлив ...

Повеќе »

Промовирана Импакт на Елена Лука

Вчеравечер во Даут Пашин Амам во Старата скопска чаршија, дизајнерката Елена Пандева ревијално ја промовираше својата нова колекција есен-зима 2015/16 насловена IMPACT.   IMPACT е резиме на храбриот дизајнерски пристап во ослободувањето на креативната мисла, но и прагматично проследување на ...

Повеќе »

Топ 10 најдраги модели на Хантер чизми

Овие класични чизми за дожд се совршен додаток за вашата есенска и зимска гардероба. Може да се носат на кежуал или повеќе шик комбинација, со фармерки или со фустан, со кратка кожена јакна или со мантилче, сеедно е. Секогаш изгледаат ...

Повеќе »

Колекција „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева

Со најновата колекција наречена „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева официјално се затвори дванаесеттиот Моден викенд Скопје. „Колекцијата е потсетување на она што веќе го имам работено во минатото со  видно изменети кроеви, проширени техники на доработка но со мојот карактеристичен ...

Повеќе »

Колекција на Ирина Тошева со пораки напишани на кирилица

Ирина Тошева која своите креации редовно ги презентира на Моден викенд Скопје, поддржана од My:Time и Министерството за култура на Република Македонија,  ја донесе колекцијата  на која беа пресликани куќи и пораки испишани на кирилица. Модната презентација беше испратена со ...

Повеќе »

Јована Филиповиќ со колекција како одраз на некое идно совршено време

Јована Филиповиќ ја прикажа колекцијата за актуелната есен/зима  2015/2016 за која вели дека „претставува одраз на некое идно совршено време. Иднина во која уметноста, дизајанот и архтектурата се движечка сила. Влијанието на нео – футуристичкиот минимализам на градбите на Заха ...

Повеќе »

Елена Спасовска со колекција инспирирана од жената од работничката класа

На второто модно шоу се претстави дизајнерката Елена Спасовска која инспирацијата за колекцијата ја наоѓа во жената од работничката класа, нејзиниот молк наспроти нејзиниот херојски став. „Колекцијата истражува како оваа жена минува  низ сопствената интимна револуција. Таа е инспирацијата за ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје:„Сондер-секој има приказна“ на Венера Мустафа

Косовската дизајнерка Венера Мустафа, која во Македонија за прв пат имаше ревија во рамките на Моден викенд Скопје 12, ја донесе колекцијата „Сондер-секој има приказна“. Мустафа колекцијата ја опишува како „ Производ на инспирација базирана на цветови од мочуриштето, фламнига ...

Повеќе »

Есенската колекција на „Алшар”: Сложувалка

„Името Сложувалка се наметна од идеата и потребата да направам една комплетна колекција која ги содржи сите делови од женската облека кои воедно можат меѓусебно да се комбинираат и надополнуваат“, објаснува креаторкта Силвија Михајловска. „Инспирацијата ја добив од модната блогерка ...

Повеќе »