Колекции

Модна ревија на Росица Мршиќ: Асиметрија, контраст и униформа

Ревијалниот дел на единаесеттиот пролетен Моден викенд го отвори ревијата на Росица Мршиќ во катната гаража „Солунски конгрес“.   Креаторката Мршиќ која е  препознатливата по експериментите со кроевите  овојпат ја презентираше колкецијата за актуелната сезона пролет/лето 2015 година.   „Колекцијата ...

Повеќе »

Пролет со Алшар: Лежерни и лелеави фустани во кои ќе посакате да танцувате

Ако некој сеуште не верува дека пролетта е тука, на нашите улици, иако календарски е веќе пристигната, можеби ќе го премисли само еден поглед на новата колекција на Силвија Михајловска. Само дел од моделите се  претставена преку оваа фотосесија на ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Елен Камен и Струга се чувства кои ги пренесувам со новата колекција

В сабота (4-ти април) со почеток во 21 часот во Катната гаража „Солунски конгрес„, во рамките на Моден викенд Скопје, модната дизајнерка Ирина Тошева ќе ја претстави новата колекција насловена „Енхалон“. Колекцијата го носи името според стариот град Енхалон, кој ...

Повеќе »

Пролет 2015: Тие прекрасни, весели модни додатоци Бата

Чадори, чанти, паричници, марами…се што ви е потребно за заокружување на комплетниот стил, може да најдате во новата колекција на Бата. Широката понуда на Бата модни додатоци за претстојната сезона е веќе достапна во продавниците на Бата. Моделите се трендовски, актуелни ...

Повеќе »

Чевли со кои се освојува светот: Пролетта доаѓа со женската колекција на Бата!

Удобни, трендовски, изработени од врвни материјали, впечатливи, на висока или ниска потпетица, рамни, со полна пета, сандали, кломпи, елегантни, за дневни или вечерни прилики, непогрешливи за на работното место, доволно откачени за да ги соберат погледите на улицата, накусо – ...

Повеќе »

Брзи, млади, слободни со колекцијата на Guess за пролет/лето 2015

Колекцијата на Guess jeans за пролет/лето 2015 претставува враќање кон корените на брендот и неговото родно место – Лос Анџелес, па така моделите се инспирирани од единствената еклектична естетика на градот претставена низ три клучни зборови – БРЗИ, МЛАДИ, СЛОБОДНИ. ...

Повеќе »

Пролетната колекција на Maison Scotch пристигна во Fashion & Friends

Оваа сезона Maison Scotch нè води на патување преку дивиот пејсаж на Америка, пастелниот хоризонт на Мајами Бич, песочните дини на Сахара и мирните води во троспките краишта. Расположението асоцира на слобода, релаксирани силуети и природни материјали во колекција која ...

Повеќе »

Кажи нешто убаво. Кажи Desigual!

Колекцијата за пролет/лето 2015 на Desigual наречена „Say Something Nice” oстанува достојна на досегашниот позитивен и безгрижен карактер на брендот, оваа сезона со забележливо интернационално влијание во форма на риги инспирирани од Медитеранот помешани со тропски цветови, мексикански мотиви, Хавајски ...

Повеќе »

Шармот на андерграунд движењето во женската колекција на REPLAY

Субкултурата и бунтовничкиот дух на 50-тите и 60-тите години се основа врз која дизајнерите ја создале женската колекција на Replay за сезоната пролет/лето 2015, во која очигледно доминантен е шармот на андерграунд движењето. Колекцијата престатвува мешавина од ретро влијание и ...

Повеќе »

Онлајн колекција „ The Dream“ за петтиот роденден на Драма Студио

Капсулната колекција на Ивана Кнез беше он-лајн презентирана на www.ivanaknez.com. Со оваа единствена и несекојдневна промоција артистот и креатор, Ивана Кнез одбележа пет години постоење на Драма Студио. Виртуелната промоција е само концепциско продолжение на стилскиот израз и изборот на ...

Повеќе »