Колекции

На сцената на Балкан емоушн фешн дејс, втора вечер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Душко Орашчанин од Босна од жирито беше прогласен за победник на натпреварувачката вечер на БЕФД.   Втората вечер на БЕФД имаше натпреварувачки карактер, а со ревии се претставија балканските дизајнери. Од македонските креатори на сцената ги видовме колекциите на Ирина ...

Повеќе »

Смели венчаници за смели невести

Дали би сте се осмелиле да облечете нешто вакво на вашата свадба… Закажавте свадба, а сега е на ред вистинскиот избор на венчаница? Би можеле да заборавите на какво било морализирање и да одберете еден од овие модели! Само ако ...

Повеќе »

Враќање на принтот и на машката облека: Цветови и за џентлмените!

Од графички отпечатоци до цветови, сезоната која следува и за мажите ќе биде во знакот на принтот. Принтот се врати на голема врата во машките колекции за пролет/лето 2014. И додека во женските колекции, во последните неколку години е редовен ...

Повеќе »

Мила Кадриу со ревија во Приштина, а Росица Мршиќ во Нови Сад

Македонски дизајнери учествуваат на регионалните модни ревии, Кадриу во Приштина, Мршиќ во Нови Сад. Како специјални гости од Моден викенд Скопје дизајнерката Росица Мршиќ месецов ќе учествува на српската Модна недела, додека моделите на Мила Кадриу ќе се презентираат на ...

Повеќе »

Ателје Арабеска ја претстави првата авторска колекција Доминeнс

Вчера со почеток во 18 часот во Скопје сити мол, Сузана Хаџи Илиќ Цветков сопственичка на Ателје Арабеска, ја претстави својата прва авторска колекција насловена Доминeнс (Dominance). Во присуство на бројна публика, љубители на модата и јавни личности, сопственичката на ...

Повеќе »

Карневалот во Венеција на чевличињата на Серџо Роси

Сирена, Пеперутка и Карневалот во Венеција се трите теми со кои си поигра Анџело Руџери, креативниот директор на модната марка Серџо Роси. Колекцијата е наменета за постудените денови, а акцентот е ставен (освен на деталите и рачната изработка) на вртоглаво ...

Повеќе »

Заврши пролетниот Моден викенд Скопје

На последниот ревијален ден на деветтото издание на Моден викенд Скопје, љубителите на модата ги проследија колекциите на Роберт Ивановски, Александра Митковска, Лидија Георгиева и Росица Мршиќ на 6 април во салонот „Порше Македонија“ во Скопје. Шестиот ден го отвори ...

Повеќе »

Четврта вечер на Моден викенд Скопје

Вчеравечер модното случување продложи во салонот Порше Македонија. Четвртата вечер на Моден викенд Скопје започна  со перформансот на NewMan’s Бизнис Акцелератор, македонско-американска компанија чии програми вклучуваат професионална едукација во областа на техничките и креативни науки, со експерти и ментори од ...

Повеќе »

Ревија за која долго ќе се зборува: Многу стил во модниот бранч на Мила Кадриу

Во прекрасниот амбиент на Хорти Експерт Гарден Центар, вчера на пладне, Мила Кадриу ја претстави својата нова колекција насловена Моден бранч и покажа дека и модните ревии органзирани тука, можат да им парираат на оние од светските модни центри, и ...

Повеќе »

Трета вечер на Моден викенд исполнета со дизајнерски имиња

Вчеравечер во салонот на Порше Македонија продолжи пролетното издание на Моден викенд Скопје со креациите на студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет, потоа со минатогодишните победници на „Поп!Мода“ и ревиите на пет македонски дизајнери. Модното случување ...

Повеќе »