Колекции

Денот на ангелите во Лондон

Секако знаете дека не станува збор за некој религиозен празник, туку за денот кога во Лондон ќе се одржи долгоочекуваното шоу на Викторија сикрет. Откако завчера се „спуштија од облаците“ во Лондон, англите се постојано во фокусот на интересот на ...

Повеќе »

Ревија која едвај ја чекаме: Кристалната кугла на Мила Кадриу

Модната колекција наречена  „Crystal ball“ (Кристална кугла), со потписот на „Mcouture by Mila Kadriu“  ќе биде прикажана во „City hall“ центарот во Скопје, на втори декември во 20 часот. Во рамките на десеттиот Моден викенд Скопје, на изложбата на отворено ...

Повеќе »

Мелита влезе во модните води

Водителката Мелита Ракичевиќ вечерва ќе го промовира својот, како што таа го нарекува, фешн бренд.   Продавницата се наоѓа во Дебар Маало (дијаголнално од кафулето „Кала“), а за каква модна марка станува збор ќе се види на отворањето закажано за ...

Повеќе »

Едиторијал за промоција на македонски дизајнери во странство

Познатата модна стилистка и блогерка Ребека Рој од Лондон направи стајлинг од креациите на 25 македонски модни дизајнери и дизајнери на модни додадоци, наменет за специјален каталог кој ќе ги промовира дизајнерите во странство. Рој која во Скопје гостуваше на ...

Повеќе »

Есен/зима 2014/15 во Лотус Дизајн Стор

Денес, 15 ноември, концептуалната продавница Лотус Дизајн Стор (Lotus Design Store) официјално ја започнува продажбата на новите колекции есен–зима 2014/2015 на македонските модни дизајнери. Покрај постоечките марки во Лотус Дизајн Стор (Скопје Сити Мол, втор кат ) за прв пат ...

Повеќе »

Презентација на моделите од колекцијата „Зебра“ на Ирина Тошева во Лотус дизајн стор

В сабота (1 ноември) Lotus Design Store ќе ја претстави најновата колекција есен – зима 14/15, „Зебра”, на модната креаторка Ирина Тошева. Покрај презентацијата на моделите од колекцијата „Зебра”, посетителите ќе имаат можност да го погледнат и модниот едиторијал за оваа колекција, ...

Повеќе »

Со авангардна колекција Ивана Пиља го затвори Моден викенд Скопје

Вчеравечер во „Телеком иновативен центар“ во Скопје српската дизајнерка Ивана Пиља ја претстави колекцијата  „Семи Сонг“. „Семи Сонг“ е втора колекција на Пиља и како и со првата, таа продолжува да се инспирира и останува верна на авангардниот начин на ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје, четврти ден: Афирмирани домашни имиња и презентација на дизајнери од странство

На претпоследниот ден на десеттото издание на Моден викенд Скопје беа презентирани осум уникатни колекции на домашни и дизајнерски имиња од странство, вчеравечер во салонот „Ауди-Порше Македонија“.   Српската дизајнерка Марина Миќановиќ која на Моден викенд гостува по принцип на ...

Повеќе »

Трет ден Моден викенд во знакот на нови таленти и етаблирани дизајнери

На третиот моден ден во рамките на есенскиот Моден викенд дебитираа четири имиња а вечерта заврши со ревиите на дизајнерките Ирина Тошева и Олгица Ѓоргиева, вчера во салонот „Ауди-Порше Македонија“.   На пладневна ревија , беше прикажана колекција за деца ...

Повеќе »

Нова колекција на Лидија Георгиева со сугестија на Бомбај и Шангај и дискретна нота на рокенрол

На претходното, девето издание на Моден викенд Скопје за модната линија „Допир“ (The Touch) Лидија Георгиева ја доби главната наградата за најдобра колекција, според „Стајлист“. По учеството на Модната недела во Белград на 23 октомври, новата колекција „Колонијални зачини“ ќе ...

Повеќе »