Колекции

Топли и практични „Волнени приказни“ на модната дизајнерка Оливера Штакоска

Инспирирана од природата, зимата и од волната како основен материјал, проткаена со фолклорни елементи, земјени тонови и широки форми, новата колекција за есен/зима 2014/15 со наслов „Волнени приказни“ на модната дизајнерка Оливера Штакоска ќе биде презентирана во салонот Ауди/Порше Македонија, ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје, втор ден: Фотографии на Манчевски пресликани на „вибрациите“ на Александра Митковска

 Манекенки кои се движат „во лавиринт“, облечени во најновата колекција на дизајнерката Александра Митковска под етикетата „Vibrazioni by Aleksandra Mitkovska“ поддржана од „Нескафе долче густо“ (Nescafe Dolce Gusto)  ја обележија втората вечер на десеттото издание на Моден викенд Скопје, синоќа ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје, прв ден: Јована Филиповиќ со колекција во знакот на сафари шикот

Дизајнерката Јована Филиповиќ поддржана од „Bаuerfeind“, ја презентираше колекцијата „Where the wild things are“ за есен/зима 2014/ 2015 година , која е во знакот на сафари шикот. „Динамична љубовна афера. Тој и таа. Млади, урбани, заводливи, грациозни. Денскиот урбан и егзотичен изглед, кој ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје, прв ден: Јован Петровски со колекции од марките „Squire “ и „Blackout “

Ревиите на Јован Петровски и Јована Филиповиќ го означија стартот на десеттото издание на Моден викенд Скопје, вчеравечер во мултимедијалниот центар „Мала Станица“ во Скопје.   Јован Петровски, кој последните неколку години гради успешна кариера на Тајланд, вчеравечер се „врати“ на ...

Повеќе »

Новата колекција на Ирина Тошева не`тера да погледнеме подалеку

На десетото јубилејно издание на Моден Викенд Скопје, модната креаторка Ирина Тошева ќе ја претстави новата колекција за оваа есен/зима. „Очекувањата се високи, како и секогаш, и се надевам на убав одзив“, вели Тошева.   В сабота (25 октомври) со ...

Повеќе »

„Страшниот суд“ – Моден перформанс на Златко Јовановски на Моден викенд Скопје

„После подолги размислувања, заедно со Моден викенд Скопје се договориме за моден перформанс бидејќи тоа е начинот кој одговара на претсавувањето на моите колкеции. Пеформансот вклучува и цела режија на сцената за оваа колекција, насловена „ Страшниот Суд” “, вели ...

Повеќе »

Колекција есен 2014: Фотосесија на манекенката Маја Илиоска за модното ателје „Алшар“

Модното ателје „Алшар“ и дизајнерката што ги потпишува креациите Силвија Михајловска,  ја најавува новата сезона со колекција во четири бои чија инспирација се сликите на Пит Мондријан, модерната архитектура и суптилен начин од етно иконографија. Новата колекција е замислена да ...

Повеќе »

Атрактивна фото-сесија на долна облека: винтиџ приказна за колекцијата есен/зима на Голден поинт

Сензуалноста никогаш не излегува од мода, а оваа есен брендовите за долна облека посветуваат особено внимание на креирање парчиња кои се во исто време секси, елегантни и модерни.  Претставувањето на колекцијата за есен/зима 2014 на италијанскиот бренд Голден поинт (Golden ...

Повеќе »

Women’secret го најавува првиот моден филм на компанијата Dark Seduction

Шпанскиот бренд women’secret одржа прес конференција на која ја претстави Елса Патаки како главна ѕвезда на првиот моден филм “Dark Seduction” режиран од Паула Ортиз. За да ја претстави лимитираната колекција women’secret го одбра форматот на моден филм како нов рекламен ...

Повеќе »

Бај Д Веј на Фенди – чанта за сите ситуации

Модната куќа Фенди (Fendi) додаде уште еден модел во палетата на чанти, моделот Бај Д Веј (By The Way). Оваа чанта е дизајнирана да биде прилагодлива за повеќе ситуации и за секој дел од денот, а тоа е прикажано и на промотивното ...

Повеќе »