Колекции

ФОТО: Адриана Лима за Викториа Сикрет

Адриана Лима, еден од ангелите на Викториа Сикрет ја претставува новата колекција на долна облека. Во Викториа Сикрет се познати по тоа што сакаат да бидат авангардни, а не да одат по истапканите патеки на конкуренцијата. Тоа можеме да го забележиме и ...

Повеќе »

Жан Пол Готје – по него ќе се памети оваа париска модна недела

Не дека изминативе денови на модната недела во Париз немаше прекрасни модели, незаборавни доживувања, гламурозни и несекојдневни модни ревии… париската модна недела навистина обилуваше со сите убави нешта кои ги носи модниот циркус. Ете, модната недела завршува денес и има време уште многу нешта ...

Повеќе »

Модни протести на Лагерфелд во Париз! Нема повредени. Разбудени, ќе има.

Немаше ниту еден повреден, а имаше многу возбудени и задоволни од она што го подготви Шанел за сезоната пролет/лето 2015. „Протестите“ беа организирани од Карл Лагерфелд за луксузниот париски бренд Шанел.   Очигледно модерното живеење го инспирира Карл Лагерфелд не ...

Повеќе »

Пристигна женската и машка колекција на Дизел за сезоната есен/зима 2014

Тексас, кожа и војнички стил, основата на Дизел (Diesel) која ја храни неговата креативна ДНК, ја дефинира женската и машката колекција за есен/зима 2014. Инспириран од современтиот свет и природата, креативниот директор Никола Формикети создава парчиња облека кои ја задржуваат ...

Повеќе »

Конверс и Мисони: Популарните патики добија ново фенси руво

Култните патики Конверс  по осми пат добија преобразба од модната куќа Мисони. Познатата италијанска модна куќа Мисони уште еднаш ја спроведе цик-цак шемата на култните,  Конверс патики. За популарноста на патиките кои се резултат на соработката меѓу овие две марки, ...

Повеќе »

Се или ништо: Колекцијата на Елбаз ја слави 125-годишнината на Ланвен

Израелскиот моден креатор Албер Елбаз кој веќе цела деценија е креативен директор на луксузната модна марка Ланвен, со елегантна модна ревија во Париз ја прослави 125-годинината од постоењето на француската марка. Познати лица во првите редови, но и на модната ...

Повеќе »

Ќе бидат ли ваквите удобни комбинации хит за следното лето?

Дизајнерите Консуело, Џани и Каролина Кастиљони на миланската модна недела покажаа дека на марката Марни вистинското време допрва доаѓа, веројатно веќе од следната пролет/лето. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Марни ги слави 20-те години од постоењето на марката презентирајќи го ...

Повеќе »

Ин: Шарлот Олимпија сосе Холивуд чантичките!

Во последно време често пишуваме за нашата миленичка Шарлот Олимпија и мислиме да продолжиме така се додека оваа необична креаторка нуди колекции кои голицкаат. Од денес, 24 септември, можат да се најдат во продажба (за жал, не и кај нас, ...

Повеќе »

Пролет 2015 со Марјан Пејоски: Античка и модерна колекција истовремено

Модната марка КТЗ (KTZ) со седиште во Лондон ја распламти модната игра на неодамнешната лондонска модна недела презентирајќи ја колекцијата за пролет/лето 2015 година. Главната тема беше играта со белата и црната боја преку принтот, геометриските форми, впечатливите огромни ѓердани ...

Повеќе »

Светото срце на Долче и Габана: Дали е ова најженствената колекција која до сега сме ја виделе?

Кога Сицилија и Шпанија ќе се сретнат на модната писта резултатот е прекрасна мешавина на сензуална црвена, црна и бела боја која го нагласува женскиот огнен дух и моќта на женственоста. Долче и Габана ја претставија колекцијата за пролет/лето 2015 ...

Повеќе »