Колекции

Германската репрезентација, најелегантен тим на Светското фудбалско првенство

Светското фудбалско првенство е голем предизвик и за модните креатори. Додека францускиот моден гигант Луј Витон ја доби честа да ја дизајнира кутијата во која се чува трофејот, Хуго Бос е заслужен за костумите скроени по мерка за фудбалерите на ...

Повеќе »

Фантастична колекција на Барбери инспирирана од писателот Брус Чатвин

„Корици на книги и Брус Чатвин“ е поинаква од сите досегашни видени колекции на модната марка Барбери. Барбери ни носи возбудливо модно пролет/ лето 2015. Колекцијата наменета за мажи е инспирирана од делата на писателот и патописец Брус Чатвин. Изобилува ...

Повеќе »

Каква мајка, таква ќерка: 5 концепти „мини ми“ од Д&Г

Сличностите на мајките и ќерките понекогаш се суптилни, но во овој случај се акцентирани со суперслатката детска колекција на Долче и Габана. Главниот слоган на новата кампања за детската колекција на Д&Г е „каква мајка, таква ќерка“. Станува збор за ...

Повеќе »

Во последните неколку сезони Дизел стана поавангарден и уникатен бренд

„Diesel е бренд познат по џинсот, па затоа производите од тексас се неизбежни секоја сезона. Тука се ултра популарните фармерки, бермуди, јакни, елеци кои доаѓаат најчество со светли нијанси или пак со ефект на избелување кој му дава авангардност на целиот ...

Повеќе »

Мајсторот на фотографија Стив Мекари со фантастична линија на очила за сонце

Авторот на фотографското ремек-дело „Девојката од Авганистан“, на минатогодишниот календар Пирели, на илјадници портрети преку кои ја изразува човечката душа, лансираше колекција на очила за сонце. Прочуениот фотограф Стив Мекари, кој го помина половина свет фотографирајќи ги човечките лица, но ...

Повеќе »

Goldenpoint – сензуалност и разиграност за ова лето

Колекцијата костими за капење на Goldenpoint ветува жешко и разиграно лето. Повеќето различни под-брендови кои ја сочинуваат колекцијата носат своја специфичност и шарм, а големиот избор на модели и дезени ги става дамите пред вистински предизвик при изборот. Така, колекцијата на Philippe Matignon ја ...

Повеќе »

Весела колеција на Лубутен за љубителките на слаткиот изглед: Доволно слатки да ги изедеш!

Неочекувана и многу весела колекција на чевли и чанти пристигнува од работилницата на Кристијан Лубутен наменета за сезоната пролет/лето 2014. Ако сте љубителка на бонбончиња, ова е вистинскиот избор. Францускиот дизајнер на чевли овојпат си поигра со фантазијата на многу ...

Повеќе »

Лубутенки за свадби како од бајките

Сезоната на свадби е пред нас, а од работилницата на мајсторот на чевли Кристијан Лубутен веќе излезе новата колекција на чевли за венчавање. Славниот дизајнер на чевли и оваа пролет се погрижи невестите да зачекорат со стил во новиот живот. ...

Повеќе »

Вљубени уште на прв поглед: Летна колекција на Манго

Летната колекција на шпанскиот моден бренд Манго (MANGO) како и секогаш нуди парчиња облека во која модерната жена се чувствува пред сè удобно, но и атрактивно изаводливо. Моделите сезонава имаат лежерен крој, а повеќето од нив се направени од лесни, провидни ...

Повеќе »

На сцената на Балкан емоушн фешн дејс, втора вечер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Душко Орашчанин од Босна од жирито беше прогласен за победник на натпреварувачката вечер на БЕФД.   Втората вечер на БЕФД имаше натпреварувачки карактер, а со ревии се претставија балканските дизајнери. Од македонските креатори на сцената ги видовме колекциите на Ирина ...

Повеќе »