Колекции

Заврши пролетниот Моден викенд Скопје

На последниот ревијален ден на деветтото издание на Моден викенд Скопје, љубителите на модата ги проследија колекциите на Роберт Ивановски, Александра Митковска, Лидија Георгиева и Росица Мршиќ на 6 април во салонот „Порше Македонија“ во Скопје. Шестиот ден го отвори ...

Повеќе »

Четврта вечер на Моден викенд Скопје

Вчеравечер модното случување продложи во салонот Порше Македонија. Четвртата вечер на Моден викенд Скопје започна  со перформансот на NewMan’s Бизнис Акцелератор, македонско-американска компанија чии програми вклучуваат професионална едукација во областа на техничките и креативни науки, со експерти и ментори од ...

Повеќе »

Ревија за која долго ќе се зборува: Многу стил во модниот бранч на Мила Кадриу

Во прекрасниот амбиент на Хорти Експерт Гарден Центар, вчера на пладне, Мила Кадриу ја претстави својата нова колекција насловена Моден бранч и покажа дека и модните ревии органзирани тука, можат да им парираат на оние од светските модни центри, и ...

Повеќе »

Трета вечер на Моден викенд исполнета со дизајнерски имиња

Вчеравечер во салонот на Порше Македонија продолжи пролетното издание на Моден викенд Скопје со креациите на студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет, потоа со минатогодишните победници на „Поп!Мода“ и ревиите на пет македонски дизајнери. Модното случување ...

Повеќе »

Со моден перформанс на ателјето „Hard to explain“, синоќа беше отворен ревијалниот дел на деветтото издание на Моден викенд Скопје – деветта сезона

Дизајнерките Катерина Попева и Марија Дацевска од ателјето „Hard to explain“ со моден преформанс пред своето ателје во Старата скопска чаршија прикажаа вкупно дваесет креации од најновата колекција наречена „Раскажувачот“. Моделите беа презентирани со моден пеформанс испратен со звуци на ...

Повеќе »

Каприциозни модели од Маноло Бланик за следната есен/зима

За екстравагантните обожавателки на Маноло Бланик кои сакаат по чевлите да се разликуваат од другите, креаторот понуди 15 модели кои отскокнуваат од класичните салонки. Во колекцијата за есен/зима доминираат есенските бои и неочекуваните заплети во вид на шарени ткаенини и ...

Повеќе »

И Анџелина Џоли стана модна креаторка: нова линија за деца инспирирана од Малефисент

Џоли, главниот лик во филмот на Дизни, Малефисент, очигледно толку се соживеа со улогата што посака да лансира модна линија за деца. Сепак, тоа нема да го направи сама туку со помош на Стела Мек Картни и тимот на Дизни. ...

Повеќе »

Би носеле ли вакви чизми? Ние, никако!

Веројатно ова се најбизарните чизми на сезоната. Гумените чизми се претставени во Париз како дел од новата колекција Миу Миу и веднаш предизвикаа лавина реакции, главно негативни. Но штом е прашината веќе крената, нема да не чуди ако овие бизарни ...

Повеќе »

И Долче и Габана „забегаа“ во антика: идеи за скопјани за на викенд во Грција!

Е да, провокативен наслов, ама знаете веќе, нас не не интересирала никогаш политиката, туку модата. И знаете и тоа веќе, многу ни се симпатични Долче и Габана. Па често ги спомнуваме нивните оригинални кампањи и креации. И само што сакавме ...

Повеќе »

Кој рече дека Армани е „пресолен“ еве можност да се премисли…

Армани ја лансираше колекцијата на чанти достапна за секој џеб и вкус. Италијанскиот моден креатор ги почести своите обожаватели со нова линија на чанти која е најавена како достапна за сите оние кои немаат (по)длабок џеб, а сакаат да носат ...

Повеќе »