Колекции

„Божиќна приказна“ со 22 креации од Ал Апарел

Новата колекција претставена низ лукбук на модното ателје „Ал Апарел“ е насловена Божиќна приказна. Наташа Карчева која веќе девет години ја потпишува етикетата на „Ал Апарел“  и најчесто креира венчални фустани и вечерни тоалети, овојпат лансираше сосема поинаква  колекција претежно  ...

Повеќе »

Промоција на колекција „М-џинс“ со уникатни цртежи од Мирослав Масин

Денес со почеток во 17 часот во бистро „Цреша“ (ул.Иван Милутиновиќ, бр.8) ќе се случува промоција на капсулната колекција „М-џинс“ (M-Jeans) со уникатни цртежи од сликарот Мирослав Масин. На промоцијата ќе биде присутен и сликарот Мирослав Масин. Колекцијата е под ...

Повеќе »

Погледнете во ѕвезденото небо на Ирина Тошева и Нина Симовска

Неодамна, во скопскиот „Планетариум“ дизајнерките Нина Симовска и Ирина Тошева го промовираа мултимедијалниот концептуален проект „Мерсиер 45“. Видеото  се  надоврзува  на  Месиер  45 обработувајќи го од аспект на митот за создавањето од темнина и женската енергија на вода. Модното видео ...

Повеќе »

Месиер 45 – ѕвездено јато составено од седум ѕвезди на дизајнерките Симовска и Тошева

Месиер 45 е прв мултимедијален моден проект во Македонија. Во скопскиот „Планетариум“ дизајнерките Нина Симовска и Ирина Тошева го промовираа мултимедијалниот концептуален проект „Мерсиер 45“. Избрана публика од 160 гости беа дел од невообичаената презентација. Проектот е составен од капсулна ...

Повеќе »

Одбележување на „Неделата на разноликост “ со модни парчиња

Со изложба на кукли облечени во дизајнерски парчиња поставени со ортопедски помагала, Моден викенд Скопје и Британски совет во Македонија ја одбележуваат и кај нас „Неделата на разноликост“ која се прославува ширум светот од 3-ти до 10-ти декември. По тој ...

Повеќе »

22 креации на Мила Кадриу претставени во снежен амбиент

Во снежен новогодишен амбиент  Мила Кадриу ја претстави најновата колекција наречена „Crystal ball“ (Кристална кугла), вчеравечер во „Сити хол “ центарот во Скопје.   Дефилето на моделите од модната агенција „Подиум“  го заврши пејачката Тамара Тодевска која се појави во ...

Повеќе »

Денот на ангелите во Лондон

Секако знаете дека не станува збор за некој религиозен празник, туку за денот кога во Лондон ќе се одржи долгоочекуваното шоу на Викторија сикрет. Откако завчера се „спуштија од облаците“ во Лондон, англите се постојано во фокусот на интересот на ...

Повеќе »

Ревија која едвај ја чекаме: Кристалната кугла на Мила Кадриу

Модната колекција наречена  „Crystal ball“ (Кристална кугла), со потписот на „Mcouture by Mila Kadriu“  ќе биде прикажана во „City hall“ центарот во Скопје, на втори декември во 20 часот. Во рамките на десеттиот Моден викенд Скопје, на изложбата на отворено ...

Повеќе »

Мелита влезе во модните води

Водителката Мелита Ракичевиќ вечерва ќе го промовира својот, како што таа го нарекува, фешн бренд.   Продавницата се наоѓа во Дебар Маало (дијаголнално од кафулето „Кала“), а за каква модна марка станува збор ќе се види на отворањето закажано за ...

Повеќе »

Едиторијал за промоција на македонски дизајнери во странство

Познатата модна стилистка и блогерка Ребека Рој од Лондон направи стајлинг од креациите на 25 македонски модни дизајнери и дизајнери на модни додадоци, наменет за специјален каталог кој ќе ги промовира дизајнерите во странство. Рој која во Скопје гостуваше на ...

Повеќе »