Колекции

Шармот на андерграунд движењето во женската колекција на REPLAY

Субкултурата и бунтовничкиот дух на 50-тите и 60-тите години се основа врз која дизајнерите ја создале женската колекција на Replay за сезоната пролет/лето 2015, во која очигледно доминантен е шармот на андерграунд движењето. Колекцијата престатвува мешавина од ретро влијание и ...

Повеќе »

Онлајн колекција „ The Dream“ за петтиот роденден на Драма Студио

Капсулната колекција на Ивана Кнез беше он-лајн презентирана на www.ivanaknez.com. Со оваа единствена и несекојдневна промоција артистот и креатор, Ивана Кнез одбележа пет години постоење на Драма Студио. Виртуелната промоција е само концепциско продолжение на стилскиот израз и изборот на ...

Повеќе »

Што ни носи Тимберленд за сезоната пролет/лето 2015

Колекцијата на Тимберленд (Timberland) за пролет/лето 2015 e наменета за жени и мажи кои уживаат да го поминат времето на отворено како начин да си ја вратат енергијата, да избегаат од градот, но и да се дружат со пријателите. Понекогаш ова ...

Повеќе »

Што ни носи PARFOIS за пролет/лето 2015

Во колекцијата пролет/лето 2015 истакнато е присуството на етно елементите кои се застапени во носечките трендови поради кои брендот го одбра Мароко како совршена локација за фотографирање на кампањата за сезонава. Жената прикажана во каталогот на Parfois e решителна и ...

Повеќе »

Смело деби на Пејоски на њујоршката модна недела

Марката КТЗ, со седиште во Лондон, дебитираше на њујоршката модна недела со колекцијата есен/зима 2015. Според креативниот директор, Марјан Пејоски, оваа сезона сакале да направат и претстват нешто ново. Колекцијата за сезоната есен/зима 2015 беше во знакот на фолклорот на ...

Повеќе »

Пролет со women’secret

Пролетта 2015 во women’secret носи колекција полна со контраст и сензуалност. Класиците се враќаат во комбинации од пастелни и флуоресцентни бои како и градници без полнење во логопринтови и дезени во риги. Овој концепт секако ветува незаборавна сезона во која ...

Повеќе »

Машка линија Springfield пролет 2015

Лежерна и урбана колекција, за мажи со стил. Надвор од канцеларија Црната и сивите нијанси во комбинација со бела боја, го доживуваат својот ‘come-back’.  Лежерен и урбан стил со доза на спортски елементи. Црна бомбер јакна, бела блуза со блуриран ...

Повеќе »

Лежерни, разнобојни и космополитски: Женска линија на Springfield пролет 2015

Springfield ги претставува новите пролетни колекции. Брендот и оваа сезона предлага едноствавна и убава облека како дел од својата носечка филозофија. Сон за слобода Сон за слобода е линија инспирирана од боите на американското знаме: црвена, бела и сина. Комбинациите ...

Повеќе »

Едвај чекаме: Ревијата на Марјан Пејоски на њујоршката модна недела

Познатиот македонски дизајнер Марјан Пејоски, кој долг период живее и работи во Лондон, ќе ја претстави есенската колекцијата на неговата марка  KTZ (Kokon to Zai ) на актуелната модна недела во Њујорк.   Денес започнуваат ревиите на Модната недела во ...

Повеќе »

Ревија на Манго во Барселона: Колекција пролет/лето 2015 инспирирана од 70-те години

Завчера во Барселона MANGO презентираше дел од новата колекција на петнаесетото издание на модното шоу “080”. Над 800 гости присуствуваа на ревијата, која се одржа во впечатливиот Морски музеј во Барселона. Инспирацијата од 70-тите години беше очигледна кај сите парчиња од ...

Повеќе »