Колекции

И Долче и Габана „забегаа“ во антика: идеи за скопјани за на викенд во Грција!

Е да, провокативен наслов, ама знаете веќе, нас не не интересирала никогаш политиката, туку модата. И знаете и тоа веќе, многу ни се симпатични Долче и Габана. Па често ги спомнуваме нивните оригинални кампањи и креации. И само што сакавме ...

Повеќе »

Кој рече дека Армани е „пресолен“ еве можност да се премисли…

Армани ја лансираше колекцијата на чанти достапна за секој џеб и вкус. Италијанскиот моден креатор ги почести своите обожаватели со нова линија на чанти која е најавена како достапна за сите оние кои немаат (по)длабок џеб, а сакаат да носат ...

Повеќе »

Се’ е во добриот маркетинг: Трите ангели на Викторија сикрет на едно место

Што ни носи новата колекција на модната марка за долна облека Во фотосесијата за каталогот на Викторија сикрет за сезоната лето 2014 позираат трите „ангели“ на оваа марка – Андријана Лима, Кендис Свонепул и Даутцен Крус. И покрај бројните коментари ...

Повеќе »

Маноло Бланик повторно ја враќа женственоста: може ли да останете имуни на вакви салонки?

Класичните салонки никогаш не изгледале пософистицирано. Маноло Бланик ја претстави својата најнова колекција на чевли за сезоната пролет/лето 2014. Шпиц-врвот е присутен во секој модел и високите тенки потпетици. Играта со нијансите е неверојатна, доминираат пастелните бои, но и златната ...

Повеќе »

Централната фигура на фетишот дефинитивно знае што прави: Нова колекција на Дита Фон Тиз

Дита е екстравагантна колку и нејзиниот псевдоним. И секогаш знае што прави. Новата секси колекција за долна облека која тукушто ја лансираше е презентирана од неа самата. Во секси колекцијата доминира тантелата, а софистицираните материјали докажуваат дека убавината е во ...

Повеќе »

Сите трендови на едно место за есен/зима 2014/2015: од ревиите во Милано, Лондон, Њујорк и Париз

Од тоа што го видовме на модните писти на ревиите во Милано, Лондон, Њујорк и Париз може да се извлече еден заклучок – ренесансата се враќа. Да резимираме што е заедничко од повеќе модни марки што форсираат како тренд за ...

Повеќе »

Во очекување на новата колекција на Мила Кадриу

Каталогот за Модниот викенд Скопје е во подготовка, а во очекување на модните ревии и колекциите на нашите креатори, ѕирнавме зад сцената, во Mcouture. А таму, во ателјето на Мила Кадриу, се’ мириса на креативност и фантазија. На големо се ...

Повеќе »

Х&М ја претстави новата колекција за есен/зима 2014/2015

Комбинација од машки и женски елементи доминираат во колекцијата наречена Х&М студио. Тесни фустани, мини во комбинација со високи кожени чизми, мотоциклистички јакни, палта со детали од крзно, накусо париски шик, тоа ни носи новата колекција на Х&М која ќе ...

Повеќе »

Како би изгледале славните кралици од историјата доколку носеле Д&Г

Креаторската двојка Долче и Габана не престанува да не воодушевува со идеите за рекламни кампањи. За да ги претстават петте највпечатливи креации од колекцијата пролет/лето 2014, Долче и Габана „ги облекоа“ славните кралици Изабела од Кастилја, Елизабета Прва од Англија, ...

Повеќе »

Крзно – апослутен хит за оваа пролет/лето

Идентична инспирација од повеќе модни куќи и дизајнери – крзното кое се наметнува како задолжително парче гардероба за потоплите денови. Го видовме и во колекциите на Рикардо Тиши, за Фенди тоа е нежно, за Долче и Габана е во силни ...

Повеќе »