Колекции

Кензо не води во друга модна димензија

Француската модна марка Кензо го објави најавното видео за колекцијата есен/зима 2014 година. Кампањата се одвива под волшебната палка на креативните директори Керол Лим и Амберт Лион кои овојпат ја нашле инспирацијата во делата на американскиот режисер и сценарист Дејвид ...

Повеќе »

П.С.Фешн ја претстави летната колекција на аксесоари и костуми за капење

На базенот Аеродром во Скопје модната марка П.С Фешн преку ревија ги претстави новите трендови за ова лето. „Со ова покажавме дека П.С.Фешн е вистински трендсетер на македонскиот пазар. Брендот има голем број пријатели кои го поддржуваат и без кои ...

Повеќе »

По Белучи и Херцигова:Клаудија Шифер – заштитно лице на Д&Г

Во кампањата за колекцијата есен/зима на модната двојка Долче и Габана ќе ја гледаме Клаудија Шифер. Последната соработка на Шифер и Долче и Габана беше во 2009 година кога позираше во кампањата за парфем на оваа марка. Инспирацијата за кампањата ...

Повеќе »

Дизајнерката Тања Кокев со бајковита пред-колекција на венчаници за 2015

Пред-колекцијата на Кокев ги најавува венчаниците за 2015 година. Колекцијата се состои од шест модели, а секој модел е претставник на својата под-колекција. „Бев за нијанса посмела и овојпат создадов колекција венчални фустани кои се богати и во крој и ...

Повеќе »

Манго со прекрасен микс од стилови и текстури во колекцијата есен/зима 2014

Манго (MANGO) официјално го отвори четиринаесетото издание на модното шоу Барселона 080 каде ја презентираше колекцијата за есен/зима 2014.   Редизајнираната, современа зграда на поранешната болница De Sant Pau на едно место собра повеќе од 800 шпански и интернационални ѕвезди ...

Повеќе »

Златко Јовановски ја претстави колекцијата Блад во Виена

На настанот „Macedonia meets Austria“ кој неодамна се одржа во Виена, Австрија, во организација на Паолос Ворлд Дизајн (Paolo’s World Design), беше претставена новата колекција на Златко Јовановски насловена Blood (Крв). „Колекцијата беше составена од 10 модели, повеќето од нив ...

Повеќе »

Концептуален продажен арт-простор „Lotus design store“ во Скопје Сити Мол

Домашните дизајнери добија нов концептуален продажен простор наречен „Lotus design store“, кој беше отворен вчеравечер (25 јуни) на вториот кат во Скопје Сити Мол. Во новоотворениот „Lotus design store“ своите колекции ги продаваат Јована Филиповиќ, Ирина Тошева, Росица Мршиќ, Стефанија ...

Повеќе »

Шик сезона со новите модели на Бата: Подготвени за шопинг? Ние, да!

„Во тек се промоции во нашите продавници, а многу наскоро, на крајот од месецот јуни, ќе започнеме со сезонските попусти, како и многу други акции и late night shopping забави“, објаснува Владо Сејменовски, бренд менаџер на Бата. Машките бродарици на ...

Повеќе »

Германската репрезентација, најелегантен тим на Светското фудбалско првенство

Светското фудбалско првенство е голем предизвик и за модните креатори. Додека францускиот моден гигант Луј Витон ја доби честа да ја дизајнира кутијата во која се чува трофејот, Хуго Бос е заслужен за костумите скроени по мерка за фудбалерите на ...

Повеќе »

Фантастична колекција на Барбери инспирирана од писателот Брус Чатвин

„Корици на книги и Брус Чатвин“ е поинаква од сите досегашни видени колекции на модната марка Барбери. Барбери ни носи возбудливо модно пролет/ лето 2015. Колекцијата наменета за мажи е инспирирана од делата на писателот и патописец Брус Чатвин. Изобилува ...

Повеќе »