Колекции

Колекција „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева

Со најновата колекција наречена „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева официјално се затвори дванаесеттиот Моден викенд Скопје. „Колекцијата е потсетување на она што веќе го имам работено во минатото со  видно изменети кроеви, проширени техники на доработка но со мојот карактеристичен ...

Повеќе »

Колекција на Ирина Тошева со пораки напишани на кирилица

Ирина Тошева која своите креации редовно ги презентира на Моден викенд Скопје, поддржана од My:Time и Министерството за култура на Република Македонија,  ја донесе колекцијата  на која беа пресликани куќи и пораки испишани на кирилица. Модната презентација беше испратена со ...

Повеќе »

Јована Филиповиќ со колекција како одраз на некое идно совршено време

Јована Филиповиќ ја прикажа колекцијата за актуелната есен/зима  2015/2016 за која вели дека „претставува одраз на некое идно совршено време. Иднина во која уметноста, дизајанот и архтектурата се движечка сила. Влијанието на нео – футуристичкиот минимализам на градбите на Заха ...

Повеќе »

Елена Спасовска со колекција инспирирана од жената од работничката класа

На второто модно шоу се претстави дизајнерката Елена Спасовска која инспирацијата за колекцијата ја наоѓа во жената од работничката класа, нејзиниот молк наспроти нејзиниот херојски став. „Колекцијата истражува како оваа жена минува  низ сопствената интимна револуција. Таа е инспирацијата за ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје:„Сондер-секој има приказна“ на Венера Мустафа

Косовската дизајнерка Венера Мустафа, која во Македонија за прв пат имаше ревија во рамките на Моден викенд Скопје 12, ја донесе колекцијата „Сондер-секој има приказна“. Мустафа колекцијата ја опишува како „ Производ на инспирација базирана на цветови од мочуриштето, фламнига ...

Повеќе »

Есенската колекција на „Алшар”: Сложувалка

„Името Сложувалка се наметна од идеата и потребата да направам една комплетна колекција која ги содржи сите делови од женската облека кои воедно можат меѓусебно да се комбинираат и надополнуваат“, објаснува креаторкта Силвија Михајловска. „Инспирацијата ја добив од модната блогерка ...

Повеќе »

Листа на желби: Есенска јакна Replay

Модерна Replay јакна за да си ги разубавиме постудените денови. На листата на желби ја додаваме оваа типска јакна од новата колекција на Replay за сезоната есен/зима 2015. Ние би ја носеле со високи чизми, секако и со патики. Побарајте ја во ...

Повеќе »

Нова колекција од Ивана Кнез: Addict за модерната и самосвесна жена

  Футуристичка визија, експериментални форми и многу драма ја обележаа првата ревија на модниот креатор и дизајнер на накит, Ивана Кнез. Промовираната колекцијата есен-зима 2015-2016 е насловена како Addict што говори за еден нов сензибилитет кај жената. Addict жената е ...

Повеќе »

Ниски чизмички кои ги обожаваме оваа есен

Времето се менува, дождовите стануваат секојдневие, есента си ги добива вистинските бои а ние сакаме да чекориме низ неа со стил. За тоа ни се потребни модерни кратки чизмички. Се снабдивте ли веќе? Еве предлози што да одберете за да ...

Повеќе »

Пристигна новата колекција на чевли GEOX за есен/зима 2015. И фантастична е!

Новата колекција на  Geox за есен-зима ’15 ја спојува најнапредната технологија на брендот со последните трендови на современиот стил. Основните вредности на дишење на стопалата, терморегулацијата и удобноста се ажурирани со гламурозни, шик детали и различни форми. Патентираниот систем AMPHIBIOX, ...

Повеќе »