Колекции

Конверс и Мисони: Популарните патики добија ново фенси руво

Култните патики Конверс  по осми пат добија преобразба од модната куќа Мисони. Познатата италијанска модна куќа Мисони уште еднаш ја спроведе цик-цак шемата на култните,  Конверс патики. За популарноста на патиките кои се резултат на соработката меѓу овие две марки, ...

Повеќе »

Се или ништо: Колекцијата на Елбаз ја слави 125-годишнината на Ланвен

Израелскиот моден креатор Албер Елбаз кој веќе цела деценија е креативен директор на луксузната модна марка Ланвен, со елегантна модна ревија во Париз ја прослави 125-годинината од постоењето на француската марка. Познати лица во првите редови, но и на модната ...

Повеќе »

Ќе бидат ли ваквите удобни комбинации хит за следното лето?

Дизајнерите Консуело, Џани и Каролина Кастиљони на миланската модна недела покажаа дека на марката Марни вистинското време допрва доаѓа, веројатно веќе од следната пролет/лето. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Марни ги слави 20-те години од постоењето на марката презентирајќи го ...

Повеќе »

Ин: Шарлот Олимпија сосе Холивуд чантичките!

Во последно време често пишуваме за нашата миленичка Шарлот Олимпија и мислиме да продолжиме така се додека оваа необична креаторка нуди колекции кои голицкаат. Од денес, 24 септември, можат да се најдат во продажба (за жал, не и кај нас, ...

Повеќе »

Пролет 2015 со Марјан Пејоски: Античка и модерна колекција истовремено

Модната марка КТЗ (KTZ) со седиште во Лондон ја распламти модната игра на неодамнешната лондонска модна недела презентирајќи ја колекцијата за пролет/лето 2015 година. Главната тема беше играта со белата и црната боја преку принтот, геометриските форми, впечатливите огромни ѓердани ...

Повеќе »

Светото срце на Долче и Габана: Дали е ова најженствената колекција која до сега сме ја виделе?

Кога Сицилија и Шпанија ќе се сретнат на модната писта резултатот е прекрасна мешавина на сензуална црвена, црна и бела боја која го нагласува женскиот огнен дух и моќта на женственоста. Долче и Габана ја претставија колекцијата за пролет/лето 2015 ...

Повеќе »

Барби светот на Џереми Скот за Москино и Барби-кукли облечени во Москино

Мисли розово! Како Барби. Од колекцијата за пролет 2015 година на Џереми Скот голема корист ќе има и производителот на Барби-куклите Мател. Минатата сезона Џереми Скот ја презентираше својата прва колекција за Москино, инспирирана од чоколадите, слатките, брзата храна и ...

Повеќе »

Миланска модна недела: Секси и жестока колекција на Донатела Версаче

Се прости ли Донатела Версаче од традицијата на марката? Дури и да е така, нејзиното застранување изгледа подобро од кога и да е. Софистицирани отпечатоци, реконцептуализација на симболот на модната куќа медузата во стилот на Ворхол, метални додатоци, смирена игра ...

Повеќе »

Од класичен до бунтовен џинс: Есенската H&M – Деним колекција воодушевува

„Кој прв до девојката – негова е!“. Веќе е јасно, тексасот никогаш нема да излезе од мода. Но вистинските среќници оваа есен би можеле да дојдат до едно исклучително парче џинс. Најважно за едни фармерки е да изгледаат на вас ...

Повеќе »