Колекции

Егзотика и бои од Прабл Гурунг за пролет/лето 2014

Американскиот моден креатор со непалско потекло Прабл Гурунг ја претстави кампањата за колекцијата пролет/лето 2014 во која главната улога ја има Лија Кебеде. Убавицата од Етиопија Лија Кебеде е главен лик во кампањата на Прабл Гурунг, креаторот кој од 2009 ...

Повеќе »

Црвено како страст и љубов, нова колекција на Викторија сикрет за Свети Валентин

Адријана Лима, Кендис Свонепул и Бехати Принслу се главните актерки во новата колекција на долна облека на познатата марка Викторија сикрет. Колекцијата е посветена на Денот на вљубените, Свети Валентин, а кампањата освен со прекрасните девојки е разубавена со срценца ...

Повеќе »

Џанвито Роси, чевли кои едноствано ги обожаваме!

На модната сцена се појави во 2007 година и веќе со првата колекција ги фрли во сенка многумина од постарите (прочуени) колеги. Претпоставувате веќе, станува збор за Џанвито Роси кој маестрално успеа да ја капитализира и искористи стартната позиција на ...

Повеќе »

Најоригинална кампања за очила за сонце – Карен Волкер и Етничката модна иницијатива

Кој може да одолее на моделите од линијата Визибл. Модната куќа Карен Волкер, специјализирана за очила за сонце, за својата кампања за колекцијата пролет/лето наместо модели ангажираше уметници од здружението Етничка модна иницијатива од Кенија. Уметниците воодушевени го прифатиле учеството ...

Повеќе »

Животот е урнебес: Што ни носи Десигуал за есен/зима 2014

Мини- фустаните и капути не ја занемаруваат женската силуета туку напротив ја нагласуваат. Минатата сезона гостинска на модната ревија на Десигуал во Барселона беше Адријана Лима, овојпат главната улога ја доби Ирина Шаик. Веселата колекција насловена Зошто? под мотото Животот ...

Повеќе »

Тренд од Вог: Станете цвеќе со Ана дело Русо и Ондрија Хардин

Јапонското издание на Вог за март ја диктира модата во која цвеќињата се толку доминантни што се предложува самите да се трансформираме во – цвеќе. Ах, романтично! Можеби и најромантичниот поет Рилке не би осмислил ваква фотосесија предводена од романтичната ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје го најавува 9-то издание

Подготовките на априлското 9-то издание на Моден викенд Скопје започнаа со фотосесија за новиот имиџ кој ќе ја следи сезоната пролет/лето 2014. Во новата сезона Моден викенд Скопје ќе ги обедини природата која во денешно време повеќе не е статична, ...

Повеќе »

Победничка комбинација: Кејт Мос за Александер Мек Квин и едно видео кое зашеметува

Пред десетина дена го прослави 40-от роденден, а годините не се никаква пречка да ни покаже дека е подобра и од двојно помладите колешки. Овојпат за прочуената модна етикета Александер Мек Квин позираше Кејт Мос која е заштитно лице за ...

Повеќе »

Пет секси модели на чевли од Луј Витон

Салонките со шпицест врв се вратија во мода. Салонките со шпицест врв никогаш не излегоа од мода за оние кои го сакаат елегантниот изглед, иако многу дизајнери се обидоа да наметнат други трендови и сосема да ги исфрлат од шкафот ...

Повеќе »

Вака изгледа цела колекција на чевли со потпис на Сара Џесика Паркер (ФОТО)

Конечно се појавија фотографиите од новата колекција на чевли на Сара Џесика Паркер кои многумина со нетрпение ги очекуваа. Додека фановите на глумицата и дузина модни зависнички нетрпеливо ја очекуваат новата колекција на чевли на Сара Џесика Паркер која неодамна ...

Повеќе »