Лица

Радмила од Богданци и Мартин од Битола, лица со оштетен слух го отворија во Битола првото знаковно кафуле 

Радмила Периќ и Мартин Ангелов, кои минатата година  отворија кафуле во Скопје, заради пониски трошоци, а и заради градот кој е познат по културата на пиење на кафе, го преселија истото во родниот град на Мартин, Битола.   Кафетеријата “Улав ...

Повеќе »

Дева Касел повторно на насловна на ELLE

Се чини дека веќе нема да помине ден без да ја споменеме прекрасната Дева Касел. Пред една недела беше објавена кампањата на Долче и Габана со Дева како заштитно лице на најновиот парфем, а веднаш потоа Моника Белучи се пофали ...

Повеќе »

Дева Касел, ќерката на Моника Белучи, заштитно лице за новиот парфем на D&G

Дева Касел (Deva Cassel), ќерката на Моника Белучи од бракот со актерот Винсент Касел, блеска во рекламната кампања за новиот парфем на Долче и Габана (Dolce&Gabbana), Долче Роуз (Dolche Rose). Кампањата е снимана на преубава локација во Италија, во прекрасното ...

Повеќе »

Македонски студентки на Зоохакатон со проект за подигнување на јавната свест за трговија со животни  

Студентките Сара Јованова и Елмедина Мислими од Факултетот за ветеринарна медицина-Скопје изработија иновативен проект за да се подигне јавната свест за трговија со животни преку кој им овозможи  директно учество за натпревар на овогодинешниот виртуелен Зоохакатон, со 29 тимови од ...

Повеќе »

Нов телевизиски проект „Нихао” на Телма телевизија во недела во 12.30 часот

Предновогодишните денови се период на подарување – време, внимание, подароци, убави зборови. Aмбасадата на Народна Република Кина заедно со „Виар продукција” на 27 декември ќе им подари на гледачите минути уживање за една од најстарите, најбогатите и прекрасните култури во ...

Повеќе »

Што е најважно во зрелите години на една жена?

Швајцарскиот бренд “Revalid®” лансираше два производи кои го забавуваат процесот на стареење на косата и скалпот, а тоа е она што е многу важно за жените во зрели години бидејќи токму негуваната коса е најпосакуваното парче “накит”. Во кампањата „Ѕвездата ...

Повеќе »

Тага во модниот свет: дизајнерот Кензо Такада почина од коронавирус, ќе го паметиме по моќта на цветниот принт

Јапонскиот дизајнер Кензо Такада почина на 81-годишна возраст од компликации на коронавирусот. Веста е објавена од портпарол на дизајнерот. Роден во 1939 година во Химеџи кај Осака, Јапонија, во 1965 година Такада слетал во Франција, поточно во Марсеј, од каде ...

Повеќе »

Дали Ана де Армас е соодветна копија на Мерилин Монро, што мислите?

На социјалните мрежи е актуелна дискусијата за тоа дали Ана де Армас верно го отсликува ликот на Мерилин Монро на промотивните снимки за новиот филм насловен „Русокоса“, посветен на животот на најславната русокоса жена во светот, Мерилин Монро. Мерилин Монро ...

Повеќе »

Утревечер изложба на Весна Стефановска во МСУ

Од 4 до 23 септември, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се одвива првиот мултимедијален настан „Во длабоко и танцувајте“ (In deep and dance), на уметницата Весна Стефановска. Изложбата содржи десетина дела на авторката од 1998 година меѓу кои инсталации ...

Повеќе »

Што чита Кејт Мидлтон во периодот на изолација?

За време на корона-деновите, од официјалната Инстаграм страница на Палатата Кенсингтон, беше споделена фотографија од војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, како седи во нејзината канцелари и зборува на телефон. Но вниманието го преивлече уредно организираниот работен простор, особено тоа што на ...

Повеќе »